Zamknij

Gwiazda biathlonu oficjalnie ukarana za doping

07:35, 14.10.2021 Daniel Topczewski
Skomentuj

Rosyjska afera dopingowa z igrzysk olimpijskich w Soczi znów wróciła na języki. Tym razem stało się to za sprawą Olgi Zajcewej, której Międzynarodowa Unia Biathlonu już oficjalnie anulowała wyniki z igrzysk rozgrywanych w 2014 roku. Decyzja IBU oznacza również, że medal w sztafecie powędruje do Czeszek, które pierwotnie znalazły się poza podium.

fot. M.Król

Sprawa srebrnej rosyjskiej sztafety z Soczi, której jednym z głównych ogniw była Olga Zajcewa, znalazła wreszcie oficjalny finał. Międzynarodowa Unia Biathlonu anulowała bowiem - zgodnie z werdyktem MKOL - wszystkie wyniki 42-latki z igrzysk olimpijskich rozgrywanych w 2014 roku. Decyzja ta oznacza, że Rosjanki już oficjalnie zostały pozbawione srebrnych medali z Soczi, które powędrują teraz do Norweżek. Na podium wskoczą natomiast czwarte na mecie Czeszki. Nowe oficjalne wyniki są już dostępne na stronie Międzynarodowej Unii Biathlonu.

Sama zainteresowana nie chciała zbytnio komentować całej sytuacji. Rosjanka w rozmowie z Match TV ograniczyła się jedynie do kilku zdań. - To stara sprawa. Wszystkie decyzje zapadły już w 2020 roku i zaraz po procesie powiedziano nam, że stracimy medale. Potem nie dostawałam żadnych nowych informacji - mówiła Zajcewa. - Nie mogę powiedzieć nic więcej na ten temat - dodała.

Przypomnijmy, że pod koniec września 2020 roku Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu zadecydował o losie rosyjskich biathlonistek, które w 2017 roku zostały dożywotnio zdyskwalifikowane przez MKOL w związku z dopingiem systemowym w Rosji. W tym gronie znalazła się m.in. Olga Zajcewa, na której próbkach z IO wykryto zadrapania na próbówkach oraz dużą zawartość soli. O ile dwie zawodniczki - Olga Wiłuchina i Jana Romanowa - zostały oczyszczone z zarzutów o stosowanie dopingu i całkowicie anulowano im karę nałożoną przez MKOL, o tyle sprawa Zajcewej wyglądała inaczej. U 42-latki potwierdzono złamanie przepisów i utrzymano dyskwalifikację, ale dotyczyła ona jedynie igrzysk, które w 2018 roku odbyły się w Pjongczangu.

Źródło: matchtv.ru / IBU

(Daniel Topczewski)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%