Zamknij

Polski biathlonista z prestiżową nagrodą. Dopiero drugi taki przypadek w historii

13:33, 19.01.2021 Mateusz Król
Skomentuj

W Centrum Olimpijskim PKOl w Warszawie odbyło się Noworoczne Spotkanie Rodziny Olimpijskiej podczas którego wręczono nagrody Nadziei Olimpijskich im. E. Pietrasika. Laureatem tegorocznej edycji konkursu jest Marcin Zawół - młodzieżowy mistrz olimpijski w biathlonie. Nagrodę w imieniu zawodnika odebrała jego trenerka klubowa Izabela Daniło.

fot. M. Król

Przypomnijmy, że kandydatura 18-latka z MKS Karkonosze Jelenia Góra zwyciężyła w konkursie miażdżącą przewagą. Młody biathlonista otrzymał aż 27 z 31 głosów członków zarządu PKOl. Identyczną liczbę wskazań wśród kobiet otrzymała Iga Świątek, zwyciężczyni tenisowego French Open.

Największym sukcesem Zawoła w 2020 roku był złoty medal Youth Olympic Games w Lozannie. Nasz reprezentant okazał się bezkonkurencyjny w sprincie, w którym to o 12,6 sekundy pokonał Denisa Irodowa z Rosji. Był to pierwszy medal w historii startów reprezentacji Polski na tej imprezie.

- To, że Marcin Zawół jest zawodnikiem o ogromnym potencjale było wiadomo już od dłuższego czasu. W lutym 2018 roku jeszcze jako szesnastolatek zwyciężył w dorocznych zawodach międzynarodowych "Nadzieje Olimpijskie" rozgrywanych w czeskim Letohradzie. Dwa miesiące później podczas Liatoppen Festival nie dał najmniejszych szans ponad setce norweskich rówieśników. Wspomniane sukcesy były jednak tylko wstępem do tego, co młody zawodnik MKS Karkonosze Jelenia Góra dokonał w 2020 roku. Zawół został pierwszym polskim młodzieżowym mistrzem olimpijskim, a swój rozwój sportowy przypieczętował tytułami mistrza Polski seniorów - napisano w zgłoszeniu jego kandydatury do PKOl.

Trenerem Marcina Zawoła w kadrze młodzieżowej jest Rafał Lepel. Obaj przebywają aktualnie w Arber, gdzie w środę rozpoczynają się zawody Pucharu IBU. W klubie MKS Karkonosze Jelenia Góra zawodnik jest pod opieką trenerki Izabeli Daniło.

- Obserwuję poczynania i rozwój Marcina już od pięciu lat. Jest to bardzo utalentowany, młody i przede wszystkim pracowity sportowiec. Mam nadzieję, że jego sukces pozwoli uwierzyć innym młodym zawodnikom, nie tylko biathlonistom, że marzenia są po to by je spełniać - powiedziała Daniło podczas ceremonii wręczenia nagrody.

- Chciałem bardzo podziękować Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu za to wyróżnienie. Bardzo się cieszę, że moje wysiłki zostały docenione. Ta nagroda jest dodatkową motywacją do dalszej ciężkiej pracy - powiedział Zawół.

Nagroda im. E. Pietrasika przyznawana jest od 1999 roku. Otrzymują je Ci sportowcy, którzy w danym roku osiągnęli znaczące sukcesy podczas międzynarodowych zawodów rangi mistrzostw świata, Europy lub Pucharu Świata w dyscyplinach olimpijskich, a którzy nie uczestniczyli dotąd w igrzyskach olimpijskich.

Marcin Zawół jest dopiero drugim laureatem tej nagrody reprezentującym dyscypliny zimowe. W 2012 roku podobne wyróżnienie otrzymała biathlonistka Monika Hojnisz-Staręga.

Źródło: Komunikat prasowy Polskiego Związku Biathlonu

(Mateusz Król)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%