Zamknij

Alpejski PŚ 2021/2022. Zmiany w kalendarzu i nowe pomysły FIS

07:45, 12.10.2021 Marek Cielec
Skomentuj

Pod koniec ubiegłego miesiąca odbyło się kolejne spotkanie podkomitetu FIS ds. narciarstwa alpejskiego. Choć nie pojawiły się w jego wyniku żadne rewolucyjne zmiany, to warto wspomnieć o kilku istotnych konkluzjach, również dotyczących wyglądu kalendarza Pucharu Świata na przyszły sezon.

fot. Sportsinwinter.pl

Zagrzeb o jeden dzień wcześniej

O tym jak mniej więcej wyglądać będzie program wyścigów Pucharu Świata na sezon 2021/2022 wiemy już od kilku miesięcy. FIS postanowiła w końcu wyrównać szanse szybkościowców i techników w walce o dużą kryształową kulę i uwzględnić w kalendarzu taką samą liczbę konkurencji szybkościowych i technicznych. To postanowienie się nie zmienia, choć odwołanie niektórych zawodów podczas zimy jest czymś naturalnym i niewykluczone, że na koniec sezonu pojawi się nieznaczna dysproporcja. Główną zmianą jaka była dyskutowana na ostatnim spotkaniu było przesunięcie daty rozegrania zawodów w slalomie mężczyzn w Zagrzebiu. Zmagania te przewidywane były wcześniej na 6 stycznia, natomiast nowy proponowany termin ich przeprowadzenia to 5 stycznia, czyli dzień po wyścigu kobiet.

Kalendarz alpejskiego PŚ 2021/2022: kobiet | mężczyzn

Rozdane karty wstępu na PŚ dla południowców

Delegatom FIS udało się również podjąć ważną decyzję dotyczącą sportowców z Ameryki Południowej, Australii i Nowej Zelandii. Zazwyczaj zwycięzcy Pucharów Kontynentalnych otrzymują imienną kwalifikację na zawody Pucharu Świata i dogodne miejsce na liście startowej, jednak w związku z tym, że w tym roku nie odbyły się żadne zawody Pucharu Ameryki Południowej i Pucharu Australii i Nowej Zelandii, konieczne było wypracowanie nowego rozwiązania. Na sezon 2021/2022 osobistą kwalifikację uzyskali najlepsi zawodnicy z rankingu FIS w danej konkurencji, uwzględniając oczywiście tylko kraje ze strefy Ameryki Południowej, Australii i Nowej Zelandii. Jeśli chodzi o sportowców z Ameryki Północnej to zastosowano tutaj inną zasadę i kwalifikacja udzielana jest na podstawie wyników Pucharu Ameryki Północnej z sezonu 2019/2020. Nazwiska sportowców ze specjalną przepustką na Puchar Świata 2021/2022 można znaleźć tutaj.

Kolejne pomysły

Nie były to oczywiście jedyne punkty obrad. Wciąż rozważane są różne możliwości zmian jeśli chodzi o rozgrywanie zawodów w konkurencjach szybkościowych. Mówi się o modyfikacji kolejności startu zawodników, zmianie liczby rywalizujących sportowców. Modyfikacji może ulec też kalkulacja liczby zawodników startujących w zawodach równoległych. Pojawiają się także informacje iż FIS planuje organizację nowej większej imprezy w latach, w których nie są organizowane ani mistrzostwa świata ani igrzyska olimpijskie.

Źródło: fis-ski.com, fantaski.it

(Marek Cielec)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%