Zamknij

PŚ w saneczkarstwie. Podsumowanie sezonu 2020/21 (klasyfikacje końcowe)

18:25, 08.02.2021 Adrian Gerula
Skomentuj

Sezon 2020/21 Pucharu Świata w saneczkarstwie zakończył się wyjątkowo szybko. W przeszłości niejednokrotnie bywało, że najlepszych saneczkarzy na torach oglądaliśmy nawet o miesiąc dłużej. Kampania, która przebiegała nieco w cieniu pandemii koronawirusa pokazała, że rutyniarze nadal zachowują status najlepszych sportowców na świecie.

fot. International Luge Federation

Mężczyźni

Jeszcze rok temu Felix Loch zaliczał jeden z najsłabszych sezonów od lat i wydawało się, że jego najlepsze czasy na międzynarodowych torach mijają bezpowrotnie. W sezonie 2019/20 Niemiec tylko dwa razy stawał na podium, a w klasyfikacji generalnej zajął ledwie siódme miejsce. Wydawało się, że młodzi-gniewni saneczkarze, jak Roman Repiłow czy Jonas Mueller na stałe zastąpią starego mistrza na czołowych pozycjach. Jednak Loch zdominował cały mijający sezon. Dał się pokonać jedynie w trzech z dwunastu startów, a jego przewaga nad drugim w "generalce" Johannesem Ludwigiem wyniosła prawie 400 punktów (1095:716). Siemion Pawliczenko bronił honoru Rosjan, plasując się łącznie na trzecim miejscu, a obrońca tytułu, Repiłow, spadł aż na lokatę ósmą.

Mateusz Sochowicz zają najwyższą w karierzę, 20. lokatę na koniec sezonu. Na trzydziestym ósmym miejscu sklasyfikowano z kolei Kacpra Tarnawskiego.

Klasyfikacja generalna mężczyzn

Kobiety

Natalie Geisenberger wróciła na lodowe tory po przerwie macierzyńskiej. Wielką zagadką mogła więc być jej forma po tak długim rozbracie z saneczkarstwem. Świat sportów zimowych zna jednak przypadki powrotu po sezonowej przerwie zakończonym świetnymi wynikami - i tak też było w przypadku Niemki. Czterokrotna mistrzyni olimpijska odzyskała prymat zdobywając łącznie 995 punktów PŚ. Zdobywczyni Kryształowej Kuli sprzed sezonu, Julia Taubitz byłą tym razem druga, a najlepszą "nie-Niemką" okazała się czwarta Austriaczka Madeleine Egle. Sklasyfikowano aż trzy Polki, Klaudię Domaradzką na miejscu trzydziestym, Natalię Jamróz na 36., a Annę Bryk - na 49.

Klasyfikacja generalna kobiet

Dwójki i sztafety

Rywalizacja dwójek była w tym roku wyjątkowo wyrównana. Thomas Steu i Lorenz Koller z Austrii zdobycie Kryształowej Kuli zawdzięczają niezwykłej równości w startach i brakiem wpadek. Obrońcy tytułu, Toni Eggert i Sascha Benecken zajęli w generalnej klasyfikacji dopiero trzecie miejsce, bowiem wyprzedzili ich jeszcze łotewscy bracia Sicsowie. Stałe postępy czynią Polacy - mimo tego, że Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski nie startowali w pierwszych dwóch zawodach sezonu, ukończyli kampanię jako 13. najlepsza dwójka sezonu. Sklasyfikowano również Jakuba i Mateusza Karasiów - na 31. miejscu.

W klasyfikacji sztafet po raz kolejny wygrali Niemcy, jednak sezon był dość wyrównany. Żadna nacja nie wygrywała więcej niż 2 razy (na pięć zawodów). Również Polacy mogli cieszyć się z historycznego podium - i to między innymi ten wynik zapewnił nam najlepsze w dziejach, siódme miejsce.

Klasyfikacja dwójek

Klasyfikacja sztafet

źródło: fil-luge.org

(Adrian Gerula)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%