Alpejskie MŚJ w Davos: Złoty medal za gigant dla Julii Scheib, Daria Krajewska 40., Magda Łuczak nie ukończyła

14:10, 30.01.2018 Marek Cielec Aktualizacja: 12:15, 31.01.2018

Austriaczka Julia Scheib została pierwszą złotą medalistką Mistrzostw Świata Juniorów w narciarstwie alpejskim 2018 w Davos. Scheib zwyciężyła dziś w slalomie gigancie. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka Katharina Liensberger, a trzecie Finka Riikka Honkanen. W zawodach startowały dwie Polki. Daria Krajewska zajęła 40. miejsce, a Magdalena Łuczak nie ukończyła pierwszego przejazdu.

Po pierwszym przejeździe giganta a prowadzeniu znajdowała się reprezentantka gospodarzy Camille Rast. Szwajcarka miała przewagę 0,32 sek. nad Kathariną Liensberger z Austrii, która zajmowała drugie miejsce.  Liensberger to srebrna medalista MŚJ sprzed roku. Trzecia była natomiast kolejna z Austriaczek - Julia Scheib (+0,38 sek.).  Czwarte miejsce zajmowała Finka Riikka Honkanen (+1,07 sek.), a piąte Szwajcarka Aline Danioth (+1,38 sek.). Na miejscach 6-7. sklasyfikowane były Norweżki Marte Monsen i  Marte Berg Edseth. Ósma była Stephanie Jenal (Szwajcaria), dziewiąta Amerykanka A J Hurt, a dziesiąta Franziska Gritsch (Austria). Jedna z głównych faworytek - Słowenka Meta Hrovat - która niedawno stanęła na podium PŚ w gigancie, nie ukończyła pierwszego przejazdu. Podobny los spotkał Magdalenę Łuczak, która również wypadła z trasy w pierwszym przejeździe. Jedyną sklasyfikowaną Polką była Daria Krajewska, która po pierwszej części zawodów plasowała się na 54. miejscu ze stratą 5,08 sek.

Wyniki po 1. przejeździe

W drugim przejeździe nie zabrakło odrobinę dramaturgii. Przed przejazdem liderującej po pierwszej części zawodów Camille Rast, na prowadzeniu znajdowała się Julia Scheib, która odrobiła stratę do Kathariny Liensberger będącej w tamtym momencie na drugim miejscu. Rast jechała solidnie i bez przygód, powiększając przewagę nad Scheib. Na punkcie pomiarowym w środku trasy Rast miała już przewagę 0,57 sek. Jednak na kilka bramek przed metą Szwajcarka popełniła duży błąd, straciła kontrolę nad nartami i ominęła bramkę. Zdołała jeszcze do nie wrócić i ukończyć przejazd, ale z dużą stratą 6,65 sek. W ten sposób mistrzynią świata juniorek została Scheib, drugi z rzędu srebrny medal za gigant wywalczyła Liensberger (+0,13 sek.). Brązowy medal za trzecie miejsce zdobyła Riikka Honkanen (+0,94 sek.). Na czwartym miejscu zawody zakończyła Aline Danioth (+1,09 sek.), na piątym Marte Monsen (+1,42 sek.), na szóstym Marte Berg Edseth (+1,43 sek.), a na siódmym Leona Popović (+1,52 sek.), która miała najlepszy czas drugiego przejazdu, dzięki czemu awansowała o osiem miejsc. Ósmą pozycję zajęła A J Hurt (+1,75 sek.), dziewiątą Doriane Escane (+1,94 sek.), a dziesiątą Franziska Gritsch (+2,07 sek.). Daria Krajewska jechała jako 54. zawodniczka w drugim przejeździe. Polka uzyskała wynik drugiego przejazdu gorszy o 2,54 sek. od Leony Popović. Do zwyciężczyni zawodów - Julii Scheib - Krajewska straciła w sumie w dwóch przejazdach 7,04 sek. co dało reprezentantce Polski 40. miejsce.