PŚ w Lillehammer: Eisenbichler najlepszy w prologu

19:08, 13.03.2017 Mateusz Król

Markus Eisenbichler oddał najlepszy skok podczas serii kwalifikacyjnej przed jutrzejszym konkursem PŚ w Lillehammer. Niemiec uzyskał 140,5 metra. W jutrzejszym konkursie zobaczymy 6 Polaków.

Eisenbichler uzyskał łączną notę wynoszącą aż 163,1 pkt. Tym samym jego sytuacja w klasyfikacji generalnej RAW Air znacznie się poprawiła i zbliżył się do prowadzących Krafta i Wellingera. Drugi Richard Freitag (134,5 m) stracił do kolegi z reprezentacji 11,2 pkt. Trzeci był Stefan Kraft. Lider Pucharu Świata w trudnych warunkach i z niskiego rozbiegu uzyskał 130,5 m. Tuż za podium uplasował się Andreas Wellinger (131 m), piąty był Robert Johansson (137, 5 m), a czołową szóstkę dopełnił Andreas Stjernen (135,5 m).

Najlepszy skok spośród Polaków uzyskał Piotr Żyła. Wiślanin był dziesiąty po skoku na 131,5 m. Dwunastą pozycję po skoku na 128 m zajął Maciej Kot. Kamil Stoch po kilkukrotnym ściąganiu go z belki startowej ze względu na niekorzystne warunki skoczył 117 m i uplasował się na 25. pozycji. 31. był Stefan Hula (128 m), Jan Ziobro był 38. po skoku na 125,5 metra, a Klemens Murańka skoczył 127,5 m, co dało mu 41. miejsce. Dość nieoczekiwanie awansu do konkursu nie wywalczył Dawid Kubacki. Zmagający się z bólem pleców skoczek uzyskał 108 m, co dało mu 53. pozycję. To pierwsza taka sytuacja dla mieszkańca Szaflar w tym sezonie.

Niezbyt chlubnego zaszczytu dyskwalifikacji doznało dwóch skoczków. Byli to Tomas Vancura i Ryoyu Kobayashi. Podczas rywalizacji kilkakrotnie zmieniano długość belki startowej. Kwalifikacje rozpoczęły się z 9. platformy, ale najlepsi zawodnicy oddawali swoje próby z siódmej, a nawet szóstej belki.