Alpejski PE w Kvitfjell: Direz triumfatorką giganta, kolejne punkty Maryny Gąsienicy-Daniel

16:03, 08.12.2016 Marek Cielec Aktualizacja: 16:07, 08.12.2016

Clara Direz zwyciężyła w slalomie gigancie w Pucharze Europy w Kvitfjell. Były to drugie zawody PE w tej konkurencji w sezonie 2016/2017. Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 27. miejsce.

Z pozycji liderki klasyfikacji giganta do zawodów przystępowała Kristin Anna Lysdahl. Występowała ona również jako pierwsza i bardzo dobrze wykorzystała tę sytuację. Po pierwszym przejeździe była ona na prowadzeniu, ale z niewielką przewagą - jedynie 0,09 sek. - nad znajdującą się na drugim miejscu Clarą Direz. Trzecia była Laura Pirovano (+0,22 sek.), czwarta Valentina Cillara Rossi (+0,40 sek.), a piąta Katharina Liensberger (+0,52 sek.). Na miejcu 13. plasowała się Polka Maryna Gąsienica-Daniel ze stratą 1,15 sek. do liderki.

Direz odrobiła w drugim przejeździe stratę jaką miała do Lysdahl dokładając jeszcze Norweżce 0,57 sek. Mimo trochę gorszego drugiego przejazdu Lysdahl przesunęła się w dół jedynie o jedno miejsce i zakończyła zawody na drugiej pozycji. Drugi w kolejności czas drugiego przejazdu uzyskała Szwajcarka Camille Rast. Dał jej on spory awans z miejsc 11. na 3. Dużo straciła Włoska Pirovano, która spadła na 10. miejsce. Jej rodaczka Cilara Rossi również nie utrzymała swojego miejsca z pierwszego przejazdu i zajęła 6. pozycję. Tuż za podium uplasowała się natomiast Katharina Liensberger. To pierwszy raz w tej edycji Pucharu Europy, kiedy ta Austriaczka poprawiła się w drugim przejeździe, a nie straciła w klasyfikacji zawodów. Dotąd bowiem plasowała się wysoko w pierwszej rundzie, a następnie spadała w końcowym rankingu. Miejsce piąte zajęła druga z Norweżek Kristina Riis-Johannessen. Siódma była Rahel Kopp, a dziewiąta Nadine Fest, która jest autorką najszybszego drugiego przejazdu, dzięki czemu awansowała z 29. miejsca. Niestety dużo gorzej wypadła w drugiej części zawodów Maryna Gąsienica-Daniel. Miała ona najgorszy czas spośród zawodniczek czołowej trzydziestki w drugim przejeździe. Ostatecznie zajęła dopiero 27. miejsce. Liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Europy Chiara Mair w pierwszym przejeździe była ósma, ale spadła na 16. lokatę.

Pełne wyniki giganta

Mair wciąż pozostaje na pierwszym miejscu w klasyfikacji łącznej. W klasyfikacji giganta pewnie prowadzi Lysdahl z przewagą 80 punktów nad Clarą Direz. Maryna Gąsienica-Daniel po dwóch występach w gigancie (w pierwszym była na 14. miejscu) jest 24. w klasyfikacji z 22 punktami na koncie.

Jutro w Kvitfjell odbędą się zawody w supergigancie.