PŚ w łyżwiarstwie: Koniec sezonu dla łyżwiarzy szybkich

20:21, 13.03.2016 Mateusz Król

Dzisiaj w Holenderskim Heerenveen odbył się ostatni dzień zmagań łyżwiarzy szybkich w sezonie 2015/2016. Polacy w ostatnich zawodach nie odegrali znaczących ról.

Na torze łyżwiarskim w Heerenven zakończono Puchar Świara w sezonie 2015/2016. Dzisiaj zostały rozegrane konkurencje w biegach na 500 metrów mężczyzn, 1000 metrów kobiet, 1500 metrów mężczyzn i biegi ze startu masowego kobiet i mężczyzn.

500 metrów mężczyzn

Najlepszym zawodnikiem na 500 metrów okazał się Ronald Mulder z Holandii, którego czas wyniósł 24.81 sekundy. Tuż za nim na mecie z różnicą wynoszącą 0.08 sekundy zameldował się Ruslan Murashov z Rosji. Na najniższym stopniu podium stanął Mika Poutala z Finlandii. Jego strata do zwycięzcy wyniosła 0.21 sekundy.

Jedynym Polakiem startującym na 500 metrów był Artur Waś, który został sklasyfikowany na siódmej pozycji.

Pełne wyniki biegu na 500 metrów mężczyzn

Klasyfikacje generalną na tym dystansie wygrał Pavel Kulizhnikov, który ostatnio został posądzony o stosowanie dopingu. Więcej o tym można przeczytać tutaj. Na drugim miejscu uplasował się Ruslan Murashov z dorobkiem 705 pkt.. Trzeci był Gilmore Junio z Kanady (637 pkt.). Artuś Waś w tym sezonie zdobył 492 pkt. i zajął szóste miejsce w klasyfikacji generalnej. Artur Nogal (56 pkt.) był 28, a Piotr Michalski (35 pkt.) zajął 32 pozycje.

1000 metrów kobiet

W tym biegu triumfowała Brittany Bowe z USA z czasem wynoszącym 1:14.22 sekundy. Drugie miejsce zajęła Jorien ter Mors z Holandii, która do Bowe straciła 0.22 sekundy. Heather  Richardson-Bergsma z USA z czasem 1:15.07 sekundy, musiała się zadowolić miejscem drugim.

Polki nie brały udziały w tym biegu.

Pełne wyniki biegu na 1000 metrów kobiet

Klasyfikacje generalną wygrała dzisiejsza triumfatorka biegu na 1000 metrów kobiet - Brittany Bowe (710 pkt.). Na drugim miejscu z dorobkiem 508 pkt. uplasowała się koleżanka z reprezentacji USA Bowe - Heather  Richardson-Bergsma. Marrit Leenstra (465 pkt.) była trzecia. Dopiero na 40 miejscu znalazła się najlepsza z Polek - Natalia Czerwonka (9 pkt.). Bez zdobytego punktu w tej konkurencji zostały Luiza Złotkowska i Aleksandra Kapruziak.

1500 metrów mężczyzn

Tym razem to Denis Yuskov z Rosji pokazał moc. Wyprzedził będącego na drugim miejscu Sverre Lunde  Pedersen o 0.07 sekundy. Na najniższym stopniu podium stanął Bart  Swings z Beligii, który do Yuskova stracił 0.26 sekundy.

Konrad Niedźwiecki z czasem wynoszącym 1:46.72 sekundy zajął miejsce szóste. Na dziewiątej pozycji uplasował się Jan Szymański. Do zwycięzcy biegu stracił 2.21 sekundy.

Pełne wyniki biegu na 1500 metrów mężczyzn

Również Denis Yuskov z 530 pkt. wygrał klasyfikacje generalną pucharu świata w łyżwiarstwie szybkim. Drugi był Kjeld Nuis (456 pkt.), a trzeci Joey Mantia (405 pkt.). Jan Szymański (209 pkt.) i Konrad Niedźwiecki (185 pkt.) zajęli odpowiednio miejsca dziewiąte i dziesiąte w klasyfikacji generalnej. Na 21 miejscu sklasyfikowany został Zbigniew Bródka (50 pkt.). Z jednym punktem na 50 miejscu znalazł się Sebastian Kłosiński. Bez punktu sezon zakończyli: Piotr Puszkarski i Aleksander Puszkarski.

Bieg ze startu wspólnego kobiet

Irene Schouten z czasem 8:16.63 sekundy wygrała bieg ze startu wspólnego kobiet. Ivanie Blondin, która uplasował się na pozycji drugiej, straciła do Schouten 0.25 sekundy. Trzecie miejsce przypadło w udziale Japonce - Miho Takagi (8:16.93 sekundy).

Najlepsza z Polek, Luiza Złotkowska zajęła dziewiąte miejsce. Jej strata do zwyciężczyni wyniosła 5.67 sekundy. Katarzyna Woźniak z czasem wynoszącym 8:18.12, zajęła 13 miejsce.

Pełne wyniki biegu ze startu wspólnego kobiet

Podobnie jak na dystansie 1500 metrów mężczyzn, tak samo tutaj zwycięzca biegu przypieczętował swój triumf w klasyfikacji generalnej. Irene Schouten zebrała 466 pkt. w trakcie sezonu. Druga w klasyfikacji byłaIvanie Blondin (420 pkt.). Misaki Oshigiri z Japonii z dorobkiem 271 pkt. zajęła miejsce trzecie. Najlepszą z Polek była Luiza Złotkowska (165 pkt.), która została sklasyfikowana na siódmej pozycji. Katarzyna Woźniak (43 pkt.) i Aleksandra Goss (33 pkt.) zajęły odpowiednio miejsca 24 i 26.

Bieg ze startu wspólnego mężczyzn

Bart Swings triumfował w ostatnim biegu dnia. Jego czas na mecie wyniósł 8:06.55 sekundy. Na drugim stopniu podium stanął Fabio Francolini, który do zwycięzcy stracił 0.14 sekundy. Trzeci był Arjan  Stroetinga ze stratą wynoszącą 0.25 sekundy.

Polscy reprezentanci nie brali udziału w tej konkurencji.

Pełne wyniki biegu ze startu wspólnego

Będący dzisiaj na trzecim miejscu w biegu ze startu wspólnego Arjan  Stroetinga wygrał klasyfikacje generalną na tym dystansie. Jego dorobek punktowy wyniósł 404 pkt.. Na drugim miejscu uplasował się Bart Swings (380 pkt.). Fabio Francolini (378 pkt.) był trzeci. Jan Szymański (7 pkt.) został sklasyfikowany na 39 miejscu. Pozycja 42 należy do Marcina Bachanka (6 pkt.). Punktów w tym sezonie nie zdobył Adrian Wielgat.

Źródło: isuresults.eu