PŚ w biegach: Nilsson i Pellegrino najlepsi w Planicy

13:28, 16.01.2016 Daniel Topczewski Aktualizacja: 16:14, 17.01.2016

fot: zimbio.com fot: zimbio.com

Stina Nilsson i Federico Pellegrino wygrali sprinty stylem dowolnym podczas zawodów Pucharu Świata w Planicy. To pierwsze biegi po zakończeniu Tour de Ski.

Sprinty K:

Stina Nilsson uzyskała dziesiąty czas eliminacji, ale potem z biegu na bieg się rozkręcała. Wygrała ćwierćfinał, potem półfinał i także decydujący o końcowej klasyfikacji finał. Dla Szwedki to drugie zwycięstwo w karierze i drugie w tym sezonie. Ostatni raz Nilsson triumfowała podczas grudniowych zawodów w szwajcarskim Davos, także w sprincie stylem dowolnym. Dzięki dobrej postawie w Planicy Szwedka awansowała na drugie miejsce w klasyfikacji sprintu i traci do liderki Maiken Caspersen Falli sześć punktów.

Drugie miejsce zajęła najlepsza w kwalifikacjach Astrid Uhrenholdt Jacobsen. Trzecia pozycja przypadła Heidi Weng. Dopiero czwarta była Ingvild Flugstad Oestberg, która po raz drugi w sezonie wypadła poza podium w sprincie.

Justyna Kowalczyk w Planicy nie wystartowała.

Wyniki sprintu kobiet

Sprinty M:

W rywalizacji mężczyzn najlepszy okazał się Federico Pellegrino. Włoch miał także pierwszy czas eliminacji i przystąpił do rywalizacji jako faworyt. Lider klasyfikacji sprinterskiej wygrał swój bieg ćwierćfinałowy, ale w półfinale dobiegł do mety jako drugi. W finale najlepszy sprinter sezonu nie dał już swoim rywalom szans. Dla Pellegrino było to czwarte z rzędu zwycięstwo w sprincie stylem dowolnym w tym sezonie.

13 grudnia 2015 roku triumfował w Davos. Sześć dni później zwyciężył w Toblach. Natomiast 1 stycznia 2016 okazał się najlepszy w Lenzerheide.

Trzy kolejne miejsca należały do Francuzów, którzy świetnie spisali się w Planicy. Drugi był Baptiste Gros, a trzeci Richard Jouve. Czwartą pozycję zajął Renaud Jay. Niespodzianką na pewno jest fakt, że w finale nie było żadnego Norwega.

Maciej Staręga odpadł w eliminacjach zajmując 32. miejsce. Jan Antolec był 69.