PK w Vikersund. Zwycięstwo Wohlgenannta, Hula siódmy

19:02, 10.12.2021 Anna Felska Aktualizacja: 19:31, 10.12.2021

Ulrich Wohlgenannt zwyciężył w piątkowym konkursie z cyklu Pucharu Kontynentalnego w Vikersund. Austriak wyprzedził Norwega Joacima Oedegaarda Bjoerenga i Severina Freunda. Punkty zdobyło dwóch Polaków: siódmy Stefan Hula oraz dwudziesty szósty Jan Habdas.

Pierwsza seria dla Freunda, Hula najdalej

Po pierwszej serii konkursu w Vikersund prowadził Severin Freund, który lądował na 115 m. Niemiec wyprzedzał drugiego Ulricha Wohlgenannta (104,5 m) oraz trzeciego Joacima Oedegaarda Bjoerenga (114 m). Bardzo dobrze zaprezentował się Stefan Hula, który oddał najdalszy skok - na 120,5 m i zajmował 6. miejsce. Do serii finałowej awansował także Jan Habdas. Polak uzyskał 106 m.

Błysk Wohlgenannta w finale

Ulrich Wohlgenannt w drugiej serii nie dał szans rywalom, lądując na 123,5 m i zwyciężając w piątkowym konkursie. Drugi Joacim Oedegaard Bjoereng wylądował o 4,5 m bliżej od Austriaka i ostatecznie stracił do niego 2,5 pkt. Prowadzący po pierwszej serii Severin Freund (118,5 m) spadł na trzecią lokatę. Tuż za podium uplasował się Słoweniec Zak Mogel (115 m), piąty był Sondre Ringen (114,5 m), a szósty Anders Haare (114 m). Stafan Hula w finale uzyskał 113 m, co pozwoliło mu zajął 7. miejsce. Czołową dziesiątkę uzupełnili: Thomas Lackner (105,5 i 111,5 m), Ren Nikaido (107 i 110,5 m) oraz Andres Granerud Buskum (110 i 109,5 m). Jan Habdas w drugiej próbie uzyskał 98,5 m i zajął 26. miejsce.

Na pierwszej serii rywalizację zakończyło aż czterech pozostałych reprezentantów Polski. Maciej Kot uzyskał 100 m i zakończył zawody na 35. miejscu. W piątej dziesiątce uplasowali się:  Tomasz Pilch (99,5 m) i Klemens Joniak (96 m), którzy zajęli odpowiednio 40. i 46. lokatę. Jarosław Krzak po skoku 90 m zajął 52. pozycję.