Pjongczang 2018: Szwajcaria zwyciężyła w drużynowych zawodach w narciarstwie alpejskim

fot. Rosmarie Knutti / rk-photography.ch

fot. Rosmarie Knutti / rk-photography.ch

Reprezentacja Szwajcarii zdobyła złote medale za rywalizację drużyn mieszanych w narciarstwie alpejskim na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczang. W finale Szwajcarzy pokonali Austrię. Trzecie miejsce wywalczyli Norwegowie po zwycięstwie nad Norwegią. 

Konkurencja drużynowa w narciarstwie alpejskim na igrzyskach olimpijskich pojawiła się po raz pierwszy. W pierwszej rundzie wystąpiło 16 drużyn. Zespoły toczyły ze sobą bezpośrednią rywalizację w slalomie na dwóch równoległych trasach. W każdej rundzie drużynę reprezentowało 4 zawodników (2 kobiety i 2 mężczyzn).  Jedyną z wyżej rozstawionych ekip, która nie awansowała do ćwierćfinału była reprezentacja USA. Amerykanie zremisowali punktowo z Brytyjczykami, ale przegrali z powodu gorszego czasu. Byli oni również blisko pokonania Norwegii w ćwierćfinale. W tej rundzie również zremisowali 2:2, ale z lepszym czasem do półfinału przeszli Norwegowie. Na tym etapie odpadli też Szwedzi, który zostali pokonani przez Austriaków 4:0. Francja wygrała z Włochami 3:1, a Niemcy zremisowali ze Szwajcarią, która znalazła się w półfinale dzięki czasowi.

W półfinale Austria zmierzyła się z Norwegią, a Francja ze Szwajcarią. Austriacy, mimo że w ich składzie zabrakło Marcela Hirschera i Bernadette Schild, poradzili sobie z Norwegami wygrywając 3:1. Z kolei mistrzowie świata – Francuzi – musieli uznać wyższość Szwajcarów, którzy pokonali ich stosunkiem 3:1.

W finale spotkały się zatem dwie najwyżej rozstawione drużyny. W pierwszym wyścigu punkt dla Austrii zdobyła Katharina Liensberger wygrywając z Denise Feierabend. Następnie Ramon Zenhäusern pokonał Michaela Matta wyrównując stan finału. W decydujących o złotym medalu dwóch ostatnich starciach Wendy Holdener wygrała z Kathariną Gallhuber, a Daniel Yule z Marco Schwarzem i to Szwajcarzy zwyciężyli 3:1 zdobywając złote medale.

W starciu o trzecie miejsce na zmianę wyścigi wygrywali Francuzi i Norwegowie. Najpierw Tessa Worley była szybsza od Kristin Lysdahl, później Sebastian Foss-Solevåg pokonał Alexisa Pinturault. W trzecim wyścigu Nina Haver-Løseth przegrała z Adeline Baud-Mugnier, a w czwartym Leif Kristian Nestvold-Haugen wygrał z Clementem Noelem. Wynik był zatem remisowy, a o zdobyciu brązowego medalu przez Norwegię zadecydowały czasy przejazdów.

Drabinka z wynikami

Wyniki 1/8

Wyniki 1/4

Wyniki 1/2

Wyniki finałów

A oto składy drużyn, które wywalczyły medale:

Szwajcaria: Wendy Holdener, Denise Feierabend, Daniel Yule, Ramon Zenhäusern, rezerwowy Luca Aerni
Austria: Katharina Gallhuber, Katharina Liensberger, Michael Matt, Marco Schwarz, Manuel Feller, rezerwowa Stephanie Brunner
Norwegia: Nina Haver-Løseth, Kristin Lysdahl, Sebastian Foss-Solevåg, Leif Kristian Nestvold-Haugen, rezerwowi Maren Skjoeld, Jonathan Nordbotten

Źródło: Informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.