Pjongczang 2018: Charlotte Kalla mistrzynią olimpijską w skiathlonie, Justyna Kowalczyk 17.

fot. Irek Trawka

fot. Irek Trawka

Charlotte Kalla pokazała moc w pierwszym biegu na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu. Szwedka wygrała skiathlon na dystansie 7,5 + 7,5 kilometra i zdobyła trzeci tytuł mistrzyni olimpijskiej w karierze. Srebro przypadło Marit Bjoergen, a brąz Kriście Parmakoski.   Justyna Kowalczyk była 17.

Początek biegu nie był żadnym zaskoczeniem. Na prowadzeniu już od pierwszych metrów znajdowała się Charlotte Kalla i to właśnie ona dyktowała tempo czołowej grupy. Wysoko plasowała się także Justyna Kowalczyk, która bardzo szybko przesunęła się z 22. miejsca zajmowanego na starcie ze względu na swój numer startowy.

Polka doskonale spisywała się na podbiegach, ale gorzej szło jej na zjazdach i płaskich odcinkach, przez co cały czas traciła dystans do liderki grupy. Mimo tego Kowalczyk dobiegła do strefy zmian w ścisłej czołówce i udowodniła, że forma w stylu klasycznym pozwala z optymizmem patrzeć na kolejne starty.

Ze zmianą nart najlepiej poradziły sobie Norweżki, bowiem na prowadzeniu była Heidi Weng, a tuż za nią biegły Ingvild Flugstad Oestberg i Marit Bjoergen. W czołówce znajdowały się także dwie Szwedki: Charlotte Kalla i Ebba Andersson, które nie chciały brać na siebie ciężaru prowadzenia.

Biegaczki nie forsowały tempa i żadna z nich nie decydowała się na atak. Jako pierwsza na taki krok zdecydowała się Kalla, która zaatakowała na ostatniej pętli i bardzo szybko zyskała kilka metrów przewagi nad głównymi konkurentami. Marit Bjoergen próbowała dogonić Szwedkę, ale nie była w stanie utrzymać tempa dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej.

Kalla jako pierwsza minęła linię mety i mogła się cieszyć z pierwszego tytułu mistrzyni olimpijskiej w skiathlonie. Na drugim miejscu finiszowała Marit Bjoergen, dla której był to jedenasty krążek olimpijski w karierze. Brąz przypadł Fince Kriście Parmakoski, która stoczyła bój o medal z młodą Szwedką Ebbą Andersson.

Słabo spisały się pozostałe Norweżki. Heidi Weng była dopiero 9., a Ingvild Flugstad Oestberg 11.

Justyna Kowalczyk finiszowała na 17. miejscu. 30. była Sylwia Jaśkowiec, 31. Ewelina Marcisz, a 41. Martyna Galewicz.

Wyniki

Źródło: informacja własna 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.