Nowa konkurencja w programie biathlonowych MŚ od 2019 roku

fot. nydailynews.com

fot. nydailynews.com
fot. nydailynews.com

Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Unii Biathlonu podjął decyzję o włączeniu nowej konkurencji do programu biathlonowych mistrzostw świata 2019. Za trzy lata, podczas mistrzostw w Östersund, zadebiutuje supermikst.

Supermikst po raz pierwszy pojawił się na zawodach międzynarodowych w marcu 2014 roku, ale był już w programie ubiegłorocznych mistrzostw Europy w biathlonie. Złoty medal w tej konkurencji wywalczyli Rosjanie, którzy startowali w składzie Wiktoria Sliwko – Anton Babikow.

Supermikst to konkurencja, która dopiero raczkuje na arenie międzynarodowej. Ich pierwowzorem były zawody organizowane co roku w grudniu na Arena auf Schalke w Gelsenkirchen. Zespoły składają się z biathlonisty i biathlonistki, którzy na zmianę biegną na krótkim dystansie, pojawiają się na strzelnicy i zmieniają się.

Podczas zawodów stworzonych na potrzeby Pucharu Świata panowie i panie biegną na identycznym dystansie 1,5 kilometra, a po każdej pętli pojawiają się na strzelnicy. Na poszczególnych zmianach strzela się w pozycji leżącej i stojącej. Podobnie jak w sztafetach zawodnikom przysługują trzy dodatkowe pociski. Jedyna różnica jest taka, że karna runda to zaledwie 75 metrów, a nie jak w przypadku zawodów sztafetowych 150 metrów. Rywalizację kończą panowie.

Źródło: biathlon.pl

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.