Nietypowe treningi Norwegów w Sztokholmie

Skoczkowie narciarscy wchodzą w decydującą fazę przygotowań do zimy. Do inauguracji Pucharu Świata w Wiśle pozostało 25 dni, a zawodnicy rozpoczęli już treningi na torach lodowych. Tymczasem Norwegowie postawili na treningi w wojskowym tunelu aerodynamicznym w Sztokholmie. 

Treningi w tunelach aerodynamicznych to w ostatnich latach popularna forma urozmaicenia treningu skoczków. Kilkakrotnie takie treningi odbywali również polscy skoczkowie. Norwegowie postanowili pójść krok dalej. Na prośbę Norweskiego Związku Narciarskiego Szwedzi w byłych wojskowych zakładach lotniczych FFA w Sztokholmie przygotowali w tunelu aerodynamicznym konstrukcję symulującą dużą  skocznię narciarską. Kadra Alexandra Stoeckla przez kilka dni mogła ćwiczyć nie tylko “czucie” powietrza ale także całą fazę lotu. Pomysłodawcą takiej innowacji był Magnus Brevig, dyrektor ds. rozwoju przy reprezentacji Norwegii w skokach narciarskich.  Efekty  treningu dla gazety Verdens Gang wychwalał m.in. Johann Andre Forfang. – Tym razem mogliśmy przebywać w powietrzu tak długo jak chcieliśmy i można było regulować najmniejsze detale w fazie lotu bez obawy o upadek z powodu jakiegoś błędu. Myślę, że pomysł zgrupowania w Sztokholmie może być warty złota na mistrzostwach świata w lutym w Seefeld. Po tych kilku dniach jestem zdecydowanie lepszym skoczkiem – mówił.

Ze zgrupowania w Szwecji zadowolony był również trener Stoeckl. – Skoczkowie nauczyli się nowych rzeczy testując je i powtarzając bez strachu przed nagłym spadnięciem i teraz już na treningach widzę, że stali się odważniejsi i stosują to, co odkryli w Sztokholmie. Biorąc od uwagę, że czas skoku mierzy się w sekundach, to aby uzyskać godzinę lotów trzeba wykonać ich naprawdę dużo. Tutaj mogliśmy tę samą liczbę uzyskać w kilka dni bez żadnej obawy o kontuzje, a czas który poświęcamy na dojazdy na skocznie i powrót z nich przeznaczyć na zajęcia teoretyczne – skomentował.

Norwegowie wiedzę zdobytą podczas nietypowych treningów, wykorzystują już podczas prób na skoczni. W minionym tygodniu trenowali na skoczni w Trondheim.

źródło: PAP / sport.tvp.pl 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.