Nie żyje Veikko Heinonen i Juhani Ruotsalainen

Heinonen
fot. snipview.com

Po długiej i ciężkiej chorobie w Finlandii zmarł były skoczek narciarski Veikko Heinonen – medalista mistrzostw świata z 1954 roku. Kilka dni później w wieku 67 lat zmarł Juhani Ruotsalainen – zawodnik mistrzostw świata z 1972 roku.

Veikko Heinonen był fińskim zawodnikiem pochodzącym z Lahti. Już w wieku 17 lat został po raz pierwszy mistrzem kraju. W następnym roku udało mu się obronić tytuł. Jego największym osiągnięciem było zdobycie srebra na mistrzostwach świata w Falun w 1954 roku. Jednak Fin za swoje największe zwycięstwo uważał wygraną w lotach narciarskich w Kulm w 1956 roku, gdzie po długiej przerwie związanej ze złymi warunkami, udało się oddać najlepszy skok w konkursie.
Veikko Heinonen był jednym z zawodników który doprowadził do zmiany stylu lotu/skoku. Ułożenie rąk kojarzyło się z „rybimi płetwami”. Fin zakończył karierę po wypadku w Lahti, jednak nadal wkładał dużo pracy rozwijając skoki narciarskie i pomagając w organizowaniu zawodów.

Juhani Ruotsalainen pochodził z Kuopio. W 1972 roku na mistrzostwach świata w lotach w Planicy już na treningu uzyskał zawrotną na tamte czasy odległość 162 metrów pobijając rekord kraju o 23 metry. W konkursie ostatecznie zajął czwartą pozycję. W kadrze narodowej znajdował się do połowy lat siedemdziesiątych.

Źródło: sportowefakty.wp.pl

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.