Nie żyje pierwsza mistrzyni olimpijska w biegach narciarskich

fot. famousfix.com

fot. famousfix.com

Lydia Wideman-Lehtonen,  pierwsza mistrzyni olimpijska w narciarstwie biegowym kobiet, zmarła dzisiaj w wieku 98 lat. Złoto zdobyła podczas biegu na 10 km w Oslo. Jej przewaga nad drugą zawodniczką wyniosła prawie minutę.

Lydia Wideman urodziła się w Vilppula 17 maja 1920 roku. Miała siostrę bliźniaczkę Tyyne i obie były najmłodszymi członkami dziesięcioosobowej rodziny. Mało brakowało, a Lydia nie biegałaby zawodowo na nartach. Do tej aktywności zachęcił ją najpierw ojciec. Potem podjęła jednak pracę w biurze i gdyby nie nagłe sukcesy siostry bliźniaczki, to nie zostałaby mistrzynią. Wideman po złoto na igrzyskach sięgnęła jako pierwsza biegaczka. Było to w Oslo w 1952 roku podczas biegu na 10 km. Był to bardzo udany występ dla Finlandii, bo trzy miejsca na podium zajęły ich biegaczki.

Sezon olimpijski 1951/1952 był jednak jej ostatnim w karierze. Latem wyszła za mąż i już nie wróciła na trasy. Pracował później w radzie dyrektorów i radzie federalnej Fińskiego Związku Narciarskiego, jako trenerka narciarska w Häme. Był najstarszym mistrzynią olimpijską na świecie i najstarszą medalistką olimpijską wśród kobiet.

Źródło: olympiakomitea.fi

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.