Najważniejsze wieści maja z torów lodowych. Polscy saneczkarze przygotowują się do igrzysk, pożegnania z bobslejami i wielki mistrz z dodatkowym wsparciem

To już kolejny miesiąc od sezonu zimowego, ale też kolejny bliżej następnego. W spotach rozgrywanych na torach lodowych na dobre rozpoczął się zatem okres przygotowawczy. A najważniejsze wiadomości ostatniego miesiąca przeczytacie w tym artykule.

fot. fil-luge.org

Polacy przygotowują się do igrzysk

Jak informował na początku maja Polski Związek Sportów Saneczkowych, trzecie zgrupowanie naszej ekipy saneczkarskiej odbywało się w Karpaczu i Szklarskiej Porębie. Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski, Mateusz Sochowicz, Kacper Tarnawski, Klaudia Domaradzka i Natalia Jamróz przygotowują się do intensywnego, tegorocznego programu międzynarodowej rywalizacji, będącymi jednocześnie kwalifikacjami do Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie.

Zajęcia prowadzili trener główny kadry seniorów Marek Skowroński i fizjoterapeuta Patryk Przerywacz. Zgrupowanie wizytował pan Tomasz Grzywacz z Instytutu Sportu – Państwowego Instytutu Badawczego. Zawody przedolimpijskie zaplanowane zostały na olimpijskim torze w Yanquing w listopadzie br. Będzie to jednocześnie inauguracja zawodów Pucharu Świata, a dla naszych reprezentantów okazja do zapoznania się ze specyfiką tego nowego olimpijskiego toru sztucznie mrożonego i możliwość odbycia pierwszych ślizgów. Procedura administracyjna do tych zawodów została rozpoczęta. PZSSan – tak jak i inne federacje – przesłał do Komitetu Organizacyjnego dane paszportowe niezbędne do uzyskania zaproszenia i chińskich wiz. Łatwo zauważyć, że formalna procedura rozpoczęła się aż na pół roku przed zawodami przedolimpijskimi w Yanquing – czytamy w informacji prasowej na stronie PZSSan.

Czwórka Friedricha wzmocniona

Okres przygotowawczy to także dobry moment na transfery. Nie mówimy tu może o takich sytuacjach, jakie znamy z piłki nożnej, ale może tę można jakoś porównać. Niekwestionowany mistrz ostatnich lat w czwórkach bobslejowych – Francesco Friedrich – wzmacnia swoją ekipę o kolejnego znakomicie rozpychającego. Przed igrzyskami do drużyny dołączył Alexander Roediger. 35-latek w Pucharze Świata zadebiutował w 2006 roku i już w tamtym sezonie – razem z pilotem André Lange – wywalczył drugie miejsce. O tym, jak bardzo mocnym może okazać się wsparciem dla Francesco Friedricha świadczą na pewno także zdobycze Roedigera na igrzyskach olimpijskich. Zarówno w Vancouver, jaki w Pjongczangu, doświadczony rozpychający był członkiem srebrnych czwórek. O połączeniu sił czytamy tutaj.

Pożegnanie dwóch bobsleistek

Pilot bobslejowy Anna Koehler i  rozpychająca Erline Nolte, które startowały razem w dwójkach, postanowiły zakończyć swoją przygodę z bobami. Ta pierwsza poznała w swojej karierze smak złotego medalu mistrzostw świata. To dzięki temu, że była członkinią najlepszej drużyny czempionatu w Whisthler przed dwoma laty. Wspólnie z Nolte były też brązowymi medalistkami mistrzostw Europy w Igls w 2018 roku. Koehler ma 27 lat, a Erline 31.

Amerykanie odsłonili karty

Czternastu sportowców z dobrą mieszanką doświadczonych olimpijczyków i młodych ambitnych sportowców znalazło się w reprezentacji Stanów Zjednoczonych w saneczkarstwie w sezonie olimpijskim. Na czele reprezentacji staną srebrny medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018 Chris Mazdzer, a uzupełnią ją brązowa medalistka mistrzostw świata 2019 Emily Sweeney, pięciokrotna mistrzyni Pucharu Świata Summer Britcher, trzykrotna mistrzyni świata Tucker West i medalistka mistrzostw świata Jayson Terdiman.

Summer Britcher, Tucker West i dwójka Mazdzer / Terdiman zdobyli brązowy medal w sztafecie drużynowej na mistrzostwach świata 2020 i zajęli czwarte miejsce w tej samej konkurencji podczas ostatniego czempionatu.  o składu na sezon olimpijski dołączył także zwycięzca Pucharu Narodów FIL 2020 Jonny Gustafson, a także Brittney Arndt i Ashley Farquharson. 

Gustafson i Arndt zanotowali premiorowe wyniki w pierwszej dziesiątce Pucharu Świata w sezonie zimowym 2019, a Farquharson był brązowym medalistą mistrzostw świata do lat 23 w tym roku. Wszyscy nominowani sportowcy są kandydatami na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie. Amerykański związek nominuje swój skład olimpijski 10 stycznia po siódmym Pucharze Świata w Siguldzie na Łotwie.

Włosi także powołani

Pięć zawodniczek i dziesięciu zawodników z Południowego Tyrolu zostało powołanych przez Włoską Federację Sportów Zimowych FISI do narodowej drużyny saneczkarskiej na zimę olimpijską 2021/22. Na czele młodej drużyny stanęli doświadczeni olimpijczycy Dominik Fischnaller, Andrea Vötter i dwójka Ludwig Rieder / Patrick Rastner.

Trzecia na mistrzostwach Europy 2018 w Siguldzie, 25-letnia Sandra Robatscher z Tiersm powróci na początku sezonu po dwóch operacjach ramion. 28-letni Dominik Fischnaller zajął czwarte miejsce na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu i teraz chce ścigać się o medale w Pekinie. Podobnie jak jego rówieśnik Kevin Fischnaller, który wygrał swój pierwszy Puchar Świata zimą 2020/21.

Zespół uzupełniają młode zawodniczki Verena Hofer , Marion Oberhofer i Nina Zöggeler. W reprezentacji mężczyzn są również Leon Felderer i Lukas Gufler. Oprócz Rieder / Rastner do silnych włoskich dwójek w składzie olimpijskim znaleźli się również Emanuel Rieder / Simon Kainzwaldner i młody duet Ivan Nagler / Fabian Malleier, którzy już jako juniorzy debiutowali na igrzyskach w Pjongczangu.

Wszyscy nominowani sportowcy są kandydatami na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie. Nominacja olimpijska zostanie dokonana – podobnie jak u Amerykanów – po zawodach na Łotwie.

Źródło: Fil-luge.org / ibsf.org/ pzssan.pl

Mateusz Król
Obserwuj