MŚ U-23 w Vuokatti. Lohmann i Terentiew najlepsi w sprincie, dobry występ Marcisz

15:15, 11.02.2021 Daniel Topczewski Aktualizacja: 15:55, 11.02.2021

Za nami pierwsza konkurencja MŚ U-23 w fińskim Vuokatti. Złoto w rywalizacji kobiet w sprincie stylem klasycznym zdobyła Niemka Lisa Lohmann, a wśród mężczyzn z tytułu mistrza świata mógł się cieszyć Aleksander Terentiew. Dobry występ ma za sobą Izabela Marcisz, która jako jedyna przebrnęła przez eliminacje i w niezbyt lubianej przez siebie konkurencji zajęła 11. miejsce.

Przełożone ze środy na czwartek z powodu zbyt niskich temperatur sprinty stylem klasycznym okazały się bardzo udane dla reprezentantów Rosji, którzy zdobyli aż trzy z sześciu medali. Początkowo Rosjanie mogli się nawet cieszyć z czterech krążków, bowiem złoto w rywalizacji kobiet wywalczyła Anastazja Falieiewa. Zawodniczkę uznano jednak za winną upadku prowadzącej Czeszki Terezy Beranovej i nałożono na nią dwie minuty kary, co poskutkowało przesunięciem na ostatnią pozycję w finale.

Przy takim obrocie spraw mistrzynią świata została Niemka Lisa Lohmann, która finiszowała z czasem 2:38,07 min. Na drugie miejsce awansowała Rosjanka Hristina Matsokina (+0,46 sek), a na podium wskoczyła Szwedka Louise Lindstroem (+1,66 sek). Czwarta była Norweżka Ingrid Gulbrandsen, a na piątym miejscu sklasyfikowano Terezę Beranovą. Stawkę zamknęła Falieiewa.

W ćwierćfinałach oglądaliśmy jedną Polkę - Izabelę Marcisz. Nasza reprezentantka do półfinału awansowała jako "szczęśliwa przegrana", ale do finału nie zdołała się już zakwalifikować, zajmując ostatnie miejsce w swojej serii półfinałowej. Ostatecznie Marcisz została sklasyfikowana na 11. miejscu.

Druga z polskich biegaczek, Magdalena Kobielusz, zajęła 41. miejsce w eliminacjach i odpadła z dalszej rywalizacji.

Sprint mężczyzn:

Sprint mężczyzn był prawdziwym popisem reprezentantów Rosji, którzy bez problemów przebrnęli eliminacji oraz biegi ćwierćfinałowe i półfinałowe i w komplecie awansowali do finału. W walce o medale najlepiej spisał się mistrz świata juniorów z Lahti Aleksander Terentiew, który zdeklasował rywali i finiszował kilka sekund przed pozostałymi zawodnikami. Srebrny krążek zdobył Norweg Aron Aakre Rysstad (+5,54 sek), a brązowy Siergiej Ardaszew (+7,70 sek).

Czwarte miejsce zajął reprezentant gospodarzy Lauri Mannila (+9,77 sek), piąty był Denis Filimonow (+10,37 sek), a stawkę finałową zamknął Andriej Kuzniecow (+26,62 sek).

W eliminacjach startowało dwóch Polaków, ale żadne z nich nie zdołał awansować do ćwierćfinałów. Dawid Damian zajął 46. miejsce, a Michał Skowron został sklasyfikowany dwie lokaty niżej.