MŚ U-23 w Oberwiesenthal: Triumf Ebby Andersson i Haralda Amundsena, Haratyk ponownie w trzydziestce

14:27, 05.03.2020 Daniel Topczewski Aktualizacja: 14:42, 05.03.2020

Podczas mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym w Oberwiesenthal do akcji powrócili dziś biegacze startujący w kategorii młodzieżowców, czyli do lat 23. Drugie złoto w tegorocznym czempionacie - tym razem w biegu na 15 kilometrów stylem dowolnym - wywalczyła Szwedka Ebba Andersson. Wśród mężczyzn na dwukrotnie dłuższym dystansie triumfował z kolei reprezentant Norwegii Harald Oestberg Amundsen. W rywalizacji kobiet trzydzieste drugie miejsce zajęła Weronika Kaleta, natomiast w biegu panów dwudziesty piąty był Mateusz Haratyk, a czterdziesty pierwszy Michał Skowron.

Ebba Andersson była zdecydowaną faworytką biegu masowego na 15 kilometrów stylem dowolnym i udowodniła to dziś na trasie w Oberwiesenthal. Szwedka prowadziła od samego początku rywalizacji i stopniowo powiększała swoją przewagę nad rywalkami. Na piątym kilometrze było to dziesięć sekund, na półmetku siedemnaście, a na dziesiątym kilometrze zapas czasowy Andersson był już bardzo bezpieczny i wynosił ponad pół minuty.

Ostatecznie reprezentantka Trzech Koron dobiegła do mety niezagrożona i mogła świętować drugi złoty medal wywalczony w Oberwiesenthal. Za plecami Andersson toczyła się zacięta walka o podium pomiędzy jej rodaczkami Ribom i Lundgren, a Francuzką Dolci. Zwycięsko wyszły z niej Szwedki, które tym samym w całości obsadziły podium. Srebro wywalczyła Moa Lundgren (+37,1 sek), a brąz Emma Ribom, dla której to już trzeci krążek na tych mistrzostwach świata. Czwarta była Flora Dolci, a piąta Chinka Chin Chunxue (+1:28,7 min).

Jedyna Polka w stawce - Weronika Kaleta - uplasowała się na trzydziestym drugim miejscu ze stratą niemal czterech minut do zwyciężczyni.

W biegu na 30 kilometrów stylem dowolnym mężczyzn triumfował Norweg Harald Oestberg Amundsen, który zwycięstwo zapewnił sobie w samej końcówce biegu, bowiem jeszcze siedemset metrów przed metą biegł ramię w ramię z mistrzem świata w rywalizacji na 15 kilometrów klasykiem Siergiejem Ardaszewem. Ostatecznie to jednak reprezentant Kraju Fiordów zachował więcej sił na finisz i pokonał Rosjanina o niespełna osiem sekund zdobywając swój trzeci medal na mistrzostwach świata juniorów w Oberwiesenthal. Pozostali biegacze zostali daleko za plecami tej dwójki, a najbliżej nich był rodak zwycięzcy Haavard Moseby, który stracił do triumfatora czterdzieści sekund. Tuż za podium sklasyfikowano kolejnego Norwega - Thomasa Buchera-Johannessena (+1:12,7 min).

Rywalizację mężczyzn ukończyło dwóch Polaków. Mateusz Haratyk był dwudziesty piąty (+5:41,4 min), a Michał Skowron został sklasyfikowany na czterdziestym pierwszym miejscu (+9:34.4 min).