MP w Dusznikach-Zdroju. Drugie złoto Hojnisz-Staręgi, triumf Andrzeja Nędzy-Kubińca w sprincie

10:06, 20.03.2021 Daniel Topczewski Aktualizacja: 13:52, 20.03.2021

Monika Hojnisz-Staręga wywalczyła w Dusznikach-Zdroju drugi złoty medal mistrzostw Polski w biathlonie. 29-latka, która wczoraj triumfowała w biegu indywidualnym, dziś była bezkonkurencyjna w sprincie. Srebro i brąz zdobyły reprezentantki klubu BKS WP Kościelisko  - Anna Mąka i Joanna Jakieła. W rywalizacji mężczyzn zwyciężył Andrzej Nędza-Kubiniec.

Sobotni poranek w Dusznikach-Zdroju należał do biathlonistek, które rywalizowały o medale w sprincie podczas drugiego dnia krajowego czempionatu. Zawody wygrała wczorajsza triumfatorka biegu indywidualnego Monika Hojnisz-Staręga, która musiała co prawda pokonywać jedną rundę karną po pierwszym strzelaniu, ale i tak zwyciężyła z przewagą niemal pół minuty nad drugą na mecie Anną Mąką. Reprezentantka klubu BKS WP Kościelisko, podobnie jak Hojnisz-Staręga, spudłowała tylko raz podczas pierwszej wizyty na strzelnicy, ale w biegu ustępowała liderce naszej kadry i finiszowała z czasem gorszym o 27 sekund.

Na najniższym stopniu podium stanęła kolejna z biathlonistek BKS WP Kościelisko - Joanna Jakieła. 22-latka na pierwszym strzelaniu była bezbłędna, ale po "stójce" musiała pokonywać jedną rundę karną i ostatecznie straciła do triumfatorki 47 sekund. Czwarte miejsce zajęła bezbłędna Dominika Bielecka (+1:18,4), a piąta była Natalia Tomaszewska (+1:51,4). Dopiero szósta była Kamila Żuk, która fatalnie dziś strzelała (pięć rund karnych) i przez to zaprzepaściła swoje szanse na medal. Srebrna medalistka wczorajszego biegu indywidualnego straciła do Hojnisz-Staręgi ponad dwie minuty.

W dzisiejszym sprincie wystartowało 21 biathlonistek.

Wyniki sprintu kobiet

Dwie godziny po biathlonistkach walkę o medale rozpoczęli biathloniści. Mistrzem Polski został Andrzej Nędza-Kubiniec, który już po dwóch rundach karnych na pierwszym strzelaniu musiał odrabiać straty do swoich rywali. Reprezentant klubu BKS WP Kościelisko swoją sytuację poprawił podczas drugiej wizyty na strzelnicy, gdy nie spudłował ani razu i znów włączył się do walki o złoty medal. Ostatecznie Nędza-Kubiniec finiszował z czasem 30:09,4 min i wywalczył złoty medal w sprincie.

Srebrny krążek zdobył wczorajszy mistrz kraju w biegu indywidualnym Jan Guńka, który - podobnie jak jego klubowy kolega - spudłował dwa razy. Medalista niedawnych mistrzostw świata młodzieżowców w biathlonie minął linię mety z czasem o dwanaście sekund gorszym od Andrzeja Nędzy-Kubińca i wywalczył swój drugi medal seniorskiego czempionatu Polski. Na najniższym stopniu podium stanął jedyny bezbłędny zawodnik w stawce - Wojciech Filip (+20,4 sek). Czwarty był Tomasz Jakieła, a piąty Grzegorz Guzik.