Mistrzostwa Norwegii. Dwukrotna mistrzyni olimpijska zakończyła karierę. Triumfatorzy Pucharu Świata ze złotymi medalami

21:50, 31.03.2023 Tomasz Lutek

W dniach 30-31 marca odbyły się mistrzostwa Norwegii seniorów w biegach narciarskich. Na dystansie 10 km mężczyzn triumfował Johannes Hoesflot Klaebo. W biegu na 50 km mistrzem kraju został Simen Hegstad Krueger, Wśród pań medale zdobywały jedynie trzy zawodniczki. W biegu na 5 km najlepsza była Marte Skaanes, która wyprzedziła Margrethe Bergane i Tiril Udnes Weng. Dzień później w wyścigu na 30 km złoto trafiło do Weng, srebro zdobyła Bergane, a brąz Skaanes. Podczas imprezy informację o zakończeniu kariery przekazała Ragnhild Haga.

Sezon 2022/2023 w biegach narciarskich dobiegł końca. Zanim jednak zawodnicy udadzą się na zasłużony odpoczynek pod palmami, startują w mistrzostwach krajowych. W ostatnich dniach taka rywalizacja odbyła się w Norwegii. Gospodarzem była niewielka miejscowość - Tolga.

Pierwszy dzień

W czwartek kobiety wystartowały na dystansie 5 km stylem klasycznym. Dość niespodziewanie najlepszy czas wykręciła Marte Skaanes. 26-latka trasę pokonała w 14 minut 15 sekund i 17 setnych. Srebro wywalczyła Margrethe Bergane, która do rodaczki straciła 16,4 sek. Podium uzupełniła główna faworytka mistrzostw Tiril Udnes Weng. Zdobywczyni Kryształowej Kuli za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata złoto przegrała o 17,3 sek. Kolejne miejsca należały do Milli Andreassen, Berit Mogstad i Kristine Staavas Skistad.

Wyniki biegu na 5 kilometrów kobiet

Zdecydowanie mniej zaskakujące były rozstrzygnięcia w wyścigu mężczyzn. Panowie walczyli o medale na dystansie dwukrotnie dłuższym. Złoto trafiło do rąk Johannesa Hoesflota Klaebo. 26-latek po raz kolejny tej zimy zaprezentował się świetnie i uzyskał rezultat nieosiągalny dla rywali. Drugi był Simen Hegstad Krueger. Trzykrotny medalista niedawno zakończonych mistrzostw świata do triumfatora stracił 25,7 sek. Brąz wywalczył Mikael Gunnulfsen (+37,6 sek.). Tuż za podium uplasował się Haavard Moseby. Piąty był Daniel Stock, a szósty Iver Tildheim Andersen.

Wyniki biegu na 10 km mężczyzn

Drugi dzień

W piątek nadeszła pora na najdłuższe wyścigi w biegach narciarskich, które także rozegrano techniką klasyczną. W odróżnieniu od formuły znanej z Pucharu Świata, zawodnicy startowali w interwałach czasowych. O godzinie 10 na trasie pojawiły się panie rywalizujące na dystansie 30 kilometrów. Tym razem obyło się bez większych niespodzianek. Mistrzynią została Tiril Udnes Weng, która nie pozostawiła rywalką złudzeń i o ponad 40 sekund wyprzedziła Margrethe Bergane. Brąz przypadł w udziale Maarte Skaanes. Te same zawodniczki stanęły na podium także dzień wcześniej, jednak w odwrotnej kolejności. Na kolejnych miejscach uplasowały się: Berit Mogstad, Emma Kirkeberg Moerk oraz Ingvild Flugstad Oestberg.

Wyniki biegu na 30 km kobiet

Panowie rywalizowali w biegu na 50 km. Ze startu zrezygnował Johannes Hoesflot Klaebo. Pod jego nieobecność zdecydowanie najlepiej spisał się Simen Hegstad Krueger. Srebrny medalista z wyścigu na 10 km o ponad dwie i pół minuty pokonał Haralda Oestberga Amundsena. Trzeci był Haavard Moseby, który do triumfatora stracił już prawie trzy minuty. Tuż za podium uplasował się Paal Golberg. W czołówce znaleźli się jeszcze Johan Tjelle, Henrik Dønnestad, Vegard Sivertsgård i Edvard Sandvik.

Wyniki biegu na 50 km mężczyzn

Pożegnanie pionierki

Mistrzostwa Norwegii były jak się okazało ostatnią szansą, aby zobaczyć w akcji Ragnhild Hagę. 32-latka jest dwukrotną złotą medalistką igrzysk olimpijskich (Pjongczang 2018). W Pucharze Świata odniosła dwa zwycięstwa. W klasyfikacji generalnej najwyżej była na 5. miejscu (sezon 2013/14). Zapisze się na kartach historii z uwagi na triumf w pierwszym biegu na dystansie 50 km kobiet, który odbył się w marcu tego roku w Oslo.

- Wiem, że potrzebuję zmiany w swoim życiu, mimo że to smutne i dziwne. Nie mogę się doczekać poszukiwania nowych wyzwań i bycia częściej w domu z tymi, którzy wspierali mnie przez całą moją karierę narciarską. - napisała Haga w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych.