Mistrzostwa Norwegii: Dominacja Johaug, powrót Krogha w biegach dystansowych

22:41, 30.01.2020 Mateusz Król

Therese Johaug oraz Finn Haagen Krogh wygrali biegi na 10 i 15 km stylem dowolnym na mistrzostwach Norwegii. Liderka Pucharu Świata 2019/2020 podczas zawodów w Konnerud potwierdziła swoją dominację, 29-latek zaś po raz pierwszy odniósł triumf na dystansie w krajowym czempionacie.

Bieg na 10 kilometrów łyżwą kobiet obył się bez niespodzianek. Rywalizację w ramach mistrzostw Norwegii w Konnerud zdominowała multimedalistka mistrzostw świata Therese Johaug. Liderka klasyfikacji generalnej cyklu Pucharu Świata 2019/2020 plasowała się na zdecydowanym prowadzeniu już po pierwszym pomiarze czasu. Z każdym kilometrem 31-letnia zawodniczka powiększała przewagę nad resztą stawki. Na mecie z czasem 21 minut 33 sekund wyprzedziła drugą Astrid Jacobsen o 6,4 sekundy. Brązowy medal krajowego czempionatu wywalczyła Tiril Weng. Jej strata do Johaug wyniosła 51,5 s. Na czwartej lokacie ze stratą 58,7 sekundy do triumfatorki została sklasyfikowana mistrzyni olimpijska na dystansie 10 kilometrów stylem dowolnym Ranghild Haga.

Dopiero piąte miejsce zajęła obecnie trzecia biegaczka Pucharu Świata Heidi Weng. Indywidualna srebrna medalistka mistrzostw globu do Therese straciła 1:00,9, a do podium 9,4 sekundy. Do biegu ostatecznie nie przystąpiła m.in. Helene Fossesholm. Na liście startowej nie znalazła się natomiast Ingvild Flugstad Oestberg.

Wyniki biegu pań

Bieg na 15 kilometrów mężczyzn padł łupem Finna Haagena Krogha. 29-letni norweski biegacz początek sezonu miał bardzo nieudany - w Pucharze Świata wystartował zaledwie dwa razy i zdobył dwa punkty do klasyfikacji generalnej. Dzisiaj pokazał jednak wysoką formę. Dla Krogha to pierwsze zwycięstwo w biegu dystansowym w ramach mistrzostw Norwegii. Blisko niespodziewanego triumfu był Harald Amundsen. Dla 21-letniego mistrza świata juniorów to pierwsze w karierze podium krajowego czempionatu. Do Finna stracił on zaledwie 2,1 sekundy. Na trzeciej pozycji uplasował się Jan Thomas Jenssen ze stratą 10,7 s do najlepszego. Tuż za strefą medalową został sklasyfikowany Magne Haga (+12,1), a piątkę zamknął Hans Christer Holund (+19,3).

Szósty był Didrik Toenseth (+25,4). Siódme miejsce zajął Martin Nyenget (+28,9), ósme Daniel Stock (+31,6), dziewiąte Niklas Dyrhaug (+37,9), a dziesiąte Johan Hoel (+40,1). Dopiero na jedenastej lokacie uplasował się Simen Hegstad Krueger (+42,1).