ME w saneczkarstwie: Polacy sklasyfikowani w drugiej dziesiątce

16:13, 05.01.2017 Kamil Karczmarek Aktualizacja: 16:48, 05.01.2017
reo

Tobias Wendl i Tobias Artl wygrali zdominowane przez gospodarzy zawody dwójek. W ME Polacy zajęli 12. miejsce. Wśród kobiet Ewa Kuls była 13. Drugi ślizg został odwołany i zwyciężczynią została Natalie Geisenberger.

Chociaż zawody dwójek zdominowali gospodarze, to jednak emocji nie zabrakło. Walkę o złoty medal pomiędzy sobą rozegrali Tobias Wendl/Tobias Artl i Toni Eggert/Sascha Benecken. Po pierwszym przejeździe Eggert i Benecken prowadzi z przewagą 25 tysięcznych części sekundy. Jednak w finałowym ślizgu liderzy klasyfikacji generalnej Pucharu Świata nie ustrzegli się błędów. Ostatecznie niepokonani od lat w Konigssee Wendl i Artl wygrali o 7 setnych części sekundy. Na najniższym stopniu podium stanęli Robin Geueke/David Gamm. Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się Austriacy Thomas Steu i Lorenz Koller, którzy uplasowali się na 4. pozycji.

Intensywne opady śniegu nie ułatwiły zadania polskiej dwójce. Niestety Wojciech Chmielewski i Jakub Kowalewski wśród Europejczyków nie zostali sklasyfikowani w czołowej dziesiątce. Do 10. lokaty Polakom zabrakło 2 miejsc, wliczając jeszcze Kanadyjczyków Walkera i Snitha (5. miejsce) oraz Amerykanów Mortensena i Terdimana (9. miejsce) i Krewsona i Sherka (11. miejsce). Jakby nie patrzeć wynik naszej dwójki można zaliczyć do udanych.

Nie zmieniła się sytuacja Polaków w klasyfikacji łącznej Pucharu Świata. Chmielewski i Kowalewski nadal zajmują 15. miejsce. Pozycję lidera obronili Eggert i Benecken, ale ich przewaga nad Wendlem i Artlem zmniejszyła się. Na 3. lokacie umocnili się Geueke i Gamm.

Wyniki mistrzostw Europy dwójek

Wyniki dwójek Puchar Świata

Klasyfikacja generalna PŚ dwójek

Żadną niespodzianką nie było to, że złoty medal wywalczyła Natalie Geisenberger. Niemka sięgnęła po 3 złoty krążek mistrzostw Starego Kontynentu w karierze. Srebrny medal zdobyła Tatjana Iwanowa. Rosjanka rozdzieliła Niemki, gdyż na najniższym stopniu podium stanęła Tatjana Huffner. Nasza reprezentantka Ewa Kuls została sklasyfikowana na 19. pozycji. Szkoda, że z powodu bardzo złej pogody odwołany został drugi ślizg, gdyż Polka awansowałaby na wyższą lokatę. W klasyfikacji mistrzostw Europy Ewa Kuls zajęła 13. miejsce ze stratą ponad sekundy.

Triumf Geisenberger dał jej prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Mistrzyni Europy o 12 punktów wyprzedziła Tatjanę Huefner. Trzecie miejsce zajmuje Kanadyjka Alex Gough. Ewa Kuls zamyka drugą dziesiątkę, a Natalia Wojtuściszyn jest 26.