Martin Johnsrud Sundby dostał zgodę na start w Tour de Ski

fot. Irek Trawka

fot. Irek Trawka

Martin Johnsrud Sundby – wbrew wcześniejszym przypuszczeniom – nie opuści tegorocznej edycji Tour de Ski. Norweg, pomimo niedawnych kłopotów zdrowotnych, dostał od swojego lekarza zgodę na start w wyczerpującej imprezie.

Martin Johnsrud Sundby nie prezentował się najlepiej w grudniowych zawodach Pucharu Świata. Norweg spisywał się zdecydowanie poniżej oczekiwań i w grudniu tylko raz udało mu się zająć miejsce w czołowej dziesiątce. Przyczyną słabszej dyspozycji doświadczonego biegacza okazały się być problemy zdrowotne – konkretnie z drogami oddechowymi. Z tego samego powodu niepewny był występ Sundby’ego w rozpoczynającym się 30 grudnia Tour de Ski.

Norweski sztab szkoleniowy i medyczny dość długo zwlekał z decyzją odnośnie występu 33-letniego biegacza w tym wyczerpującym cyklu. Ostatecznie zadecydowano, że dwukrotny triumfator Touru pojawi się na starcie dwunastej edycji. – Z moim zdrowiem jest wszystko w porządku – powiedział Sundby na konferencji prasowej, zapytany o swój stan.

Lekarze, którzy z powodu problemów z oddychaniem Sundby’ego zakazali Norwegowi treningów na świeżym powietrzu, również nie mają przeciwwskazań odnośnie występu 33-latka. – Wszystko wygląda bardzo obiecująco. Martin co prawda nie trenował na mrozie, ale ciężko pracował w domu i z pewnością jest w bardzo dobrej formie – mówi doktor kadry Petter Olberg.

Szczegóły decyzji zdradził w rozmowie z VG.no Tor-Arne Hetland. – Testy nie wykazały niczego złego, ale Martin nadal będzie musiał omawiać swój stan z lekarzem. Mamy jednak nadzieję, że teraz, gdy problemy z oddychaniem zostały wyeliminowane, Martin jest już gotowy na Tour de Ski – tłumaczy Hetland.

Źródło: VG.no

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.