Martin Jakš zakończył karierę

fot: sport.aktualne.cz

fot: sport.aktualne.cz

Martin Jakš nie wystartuje już w zawodach Pucharu Świata, na igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata. Czeski biegacz zdecydował się bowiem zakończyć swoją karierę.

Martin Jakš w Pucharze Świata zadebiutował w sezonie 2005/2006 podczas zawodów w Nowym Meście. Czeski biegacz zajął wówczas 45. miejsce w biegu na 15 kilometrów stylem dowolnym. W tym samym sezonie Jakš wywalczył trzy medale podczas mistrzostw świata juniorów, które odbywały się w słoweńskiej miejscowości Kranj. Czech zakończył zmagania ze srebrem i dwoma brązowymi krążkami. W 2008 roku w Malles Venosta Martin Jakš został mistrzem świata młodzieżowców w biegu na 15 kilometrów stylem klasycznym.

W Pucharze Świata Czech nie odnosił wielkich sukcesów, ale przez wiele lat był zawodnikiem, który był w stanie walczyć o czołową dziesiątkę. Najlepiej spisał się w sezonie 2010/2011, gdy z dorobkiem 438 punktów zajął 16. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Czeski biegacz dobrze spisywał się na mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich. Jego największym sukcesem jest bez wątpienia brązowy medal z Vancouver wywalczony w sztafecie 4×10 kilometrów wspólnie z Martinem Koukalem, Lukasem Bauerem i Jirim Magalem. Ponadto Jakš był czwarty w biegu na 15 kilometrów stylem dowolnym w Falun, a na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu dwukrotnie plasował się w dziesiątce biegów indywidualnych (9. w biegu łączonym i 8. na 50 kilometrów stylem klasycznym).

– Moje dzieci rosną bardzo szybko i jest mi coraz trudniej rozstawać się z nimi i zostawiać je na tyle miesięcy. Już przed rozpoczęciem sezonu myślałem o zakończeniu kariery, ale ostateczną decyzję chciałem podjąć wiosną – czytamy w komunikacie prasowym Czeskiego Związku Narciarskiego. – Krótko po tym jak wróciłem z Korei na świat przyszedł mój syn i to zadecydowało – mówił Jakš.

Źródło: FIS, informacja własna

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.