Maciej Staręga z awansem do ćwierćfinału olimpijskiego

10:33, 08.02.2022 Daniel Topczewski Aktualizacja: 10:57, 08.02.2022

Maciej Staręga awansował do ćwierćfinałów sprintu stylem dowolnym na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Dla Polaka, który w eliminacjach zajął 26. miejsce, będzie to pierwszy w karierze występ w w tej fazie zawodów olimpijskich. Awansu nie wywalczył niestety drugi z naszych reprezentantów - Dominik Bury. Najszybszy w kwalifikacjach był Francuz Lucas Chanavat.

Pierwszy raz Staręgi

Dobre wieści płyną do nas z tras biegowych w Zhangjiakou. Awans do ćwierćfinałów sprintu stylem dowolnym wywalczył na nich Maciej Staręga, który swój występ w eliminacjach zaczął bardzo spokojnie (46. miejsce na pomiarze po 0,6 km), ale w końcówce przyspieszył i przesunął się na 26. lokatę. Dzięki temu 32-latek po raz pierwszy w karierze pobiegnie w ćwierćfinale igrzysk olimpijskich.

Gorzej poszło Kamilowi Buremu, który uplasował się na 58. miejscu ze stratą niemal osiemnastu sekund i nie wywalczył awansu.

Francuski triumf

Najlepiej w porannych eliminacjach spisał się jeden z faworytów - Lucas Chanavat. Francuz zwyciężył z wynikiem 2:45.03 min i o niespełna półtorej sekundy pokonał Siergieja Ustiugowa (+1,48 sek). Trzecie miejsce zajął obrońca mistrzowskiego tytułu Johannes Hoesflot Klaebo, który chce sobie powetować niepowodzenie w skiathlonie. Czwarty był Richard Jouve (+2,90 sek). Piąte miejsce zajął dość niespodziewanie reprezentant gospodarzy Qiang Wang, który stracił +3,88 sek. W dziesiątce uplasowali się ponadto: Federico Pellegrino, Haavard Solaas Taugboel, Johan Haeggstroem, Ondrej Cerny i Artiem Malcew.