LGP w Wiśle: Dominacja Polaków w prologu. Najlepszy Kamil Stoch

fot. Wiktoria Wnętkowska

fot. Wiktoria Wnętkowska

Letnie Grand Prix w Wiśle rozpoczęło się od dominacji polskich skoczków. Zwycięzcą prologu został Kamil Stoch. Trzykrotny mistrz olimpijski tym samym zdobył Puchar TVP Sport. Drugie miejsce zajął Dawid Kubacki. Podium uzupełnił Philipp Aschenwald. Na uwagę zasługuje świetna postawa 18-letniego Słoweńca. Jan Bombek ukończył zmagania tuż za najlepszą trójką.

W piątek początkowo w ramach Letniego Grand Prix miały odbyć się kwalifikacje. Do Wisły przyjechało jednak mniej niż 50 zawodników. Nie zrezygnowano jednak z przeprowadzenia zmagań przed konkursami indywidualnymi. Skoczkowie rozpoczęli weekend od prologu w ramach walki o Puchar TVP Sport. Świetną formę z treningów potwierdzili liderzy biało-czerwonej kadry. Triumf odniósł Kamil Stoch. Dwukrotny zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni uzyskał najlepszą odległość podczas prologu – 133,5 metra. Tuż za zawodnikiem z Zębu uplasował się mistrz globu z Seefeld Dawid Kubacki. 30-latek wylądował na 131 metrze i stracił do Stocha cztery punkty.

W walce o puchar sportowego kanału Telewizji Polskiej na podium uplasował się także Philipp Aschenwald. Reprezentant Austrii oddał skok na odległość 126,5 m i stracił do Kamila Stocha już 12,8 punktu. Ze świetnej strony pokazał się Jan Bombek – złoty medalista mistrzostw świata juniorów w konkursie drużynowym z Oberwiesenthal. 18-letni Słoweniec skoczył 128,5 metra i do podium stracił zaledwie 0,3 punktu. Bombek w zawodach rangi Letniego Grand Prix wystartował po raz pierwszy. Czołową piątkę zamknął trzeci z Polaków Piotr Żyła po próbie na odległość 125 m. Szósty był drugi ze słoweńskich zawodników Peter Prevc (125,5 m). Siódme miejsce zajął kolejny z biało-czerwonych Klemens Murańka. 25-letni Polak uzyskał odległość 126,5 m.

W dziesiątce znaleźli się także ósmy Timi Zajc (uzyskana odległość 123,5 metra), dziewiąty Daniel Huber (125 m) oraz dziesiąty Martin Hamann (126 m). Jedenaste miejsce zajął Tomasz Pilch, który oddał skok na odległość 124,5 m. Tyle samo skoczył trzynasty Aleksander Zniszczoł. Na siedemnastej pozycji uplasował się Stefan Hula (122,5 metra), a na osiemnastej Maciej Kot (122 m). W trzeciej dziesiątce prolog ukończyli Andrzej Stękała (22.,123,5 m) i Paweł Wąsek (27.,116 m). Na lokatach 42-44 sklasyfikowana została pozostała trójka Polaków, odpowiednio Kacper Juroszek (103 m), Jakub Wolny (105 m) oraz debiutujący w zawodach LGP Mateusz Gruszka (103,5 m).

Wyniki zawodów

Źródło: informacja własna

Obserwuj