Letni raport alpejski – sierpień #4

fot. Andrea Miola ©

fot. Andrea Miola ©

Oczekiwanie na kolejną edycję alpejskiego Pucharu Świata nie dłuży się tak bardzo, gdy można zająć się latem innymi zawodami, takimi jak te rozgrywane na południowej półkuli. W minionym tygodniu zainaugurowano Puchar Australii i Nowej Zelandii, a także Puchar Ameryki Południowej. Szczegóły na temat tych zawodów znajdziecie Państwo w dalszej części tekstu.

To już ostatnie sierpniowe podsumowanie tygodnia w narciarstwie alpejskim. Najbardziej interesującym wydarzeniem było rozpoczęcie Pucharu Australii i Nowej Zelandii w Mount Hotham. Choć Australijczycy mieli także problemy z pogodą, co spowodowało przesunięcia konkurencji, to ostatecznie udało się przeprowadzić po dwa giganty i po dwa slalomy kobiet i mężczyzn. W rywalizacji kobiet bezkonkurencyjna w gigancie była Niemka Lena Dürr. Zwyciężyła ona w obu gigantach, przez co zarobiła 200 punktów do klasyfikacji Pucharu. Pierwszego dnia zawodów na podium stanęły z nią reprezentantki Nowej Zelandii: jedna z najzdolniejszych zawodniczek na świecie z urodzonych w 2001 roku – Alice Robinson oraz 5 lat starsza Piera Hudson. Po dniu przerwy spowodowanej niekorzystną pogodą, Dürr znów wygrała, mając blisko 2-sekundową przewagę nad drugą w rankingu zawodów Charlotte Chable. Trzecia była ponownie Piera Hudson.

Również w gigancie mężczyzn zwycięzca był tylko jeden, mimo dwóch wyścigów. Był nim Słowak Adam Zampa. W pierwszych zmaganiach najbliżej pokonania Zampy był Sam Maes, który przegrał ze słowackim zawodnikiem o zaledwie 0,01 sek. Trzecie miejsce wywalczył Ian Gut, który wiosną przeszedł do kadry Liechtensteinu, z powodu zbyt dużej konkurencji w jego rodzimej, szwajcarskiej kadrze. W kolejnych zawodach w gigancie w czołowej trójce znów znaleźli się Zampa (zwycięzca) i Maes (trzecie miejsce), a razem z nimi Szwajcar Nicholas Iliano (drugie miejsce).

W slalomie Lena Dürr już nie startowała, dzięki czemu pozostałe zawodniczki miały większe szanse na wygraną, gdy nie musiały walczyć z jednokrotną zwyciężczynią zawodów Pucharu Świata. W pierwszym slalomie wygrała Charlotte Chable, drugie miejsce zajęła Australijka Madison Hoffman, a trzecie Słowenka Neja Dvornik. Nazajutrz to Dvornik sięgnęła po zwycięstwo, a obok niej na podium stanęły Brytyjka Reece Bell i Piera Hudson.

Dobrą passę Adam Zampy przerwał w pierwszych slalomowych zmaganiach Holender Steffan Winkelhorst, który stał się pierwszym Holendrem ze zwycięstwem w pucharze kontynentalnym w narciarstwie alpejskim. Zampa tym razem musiał zadowolić się drugim miejscem, a za tą dwójką na liście wyników znalazł się Norweg Max Roeisland. Na pierwsze miejsce Zampa wrócił kolejnego dnia. Trzecia wygrana w Pucharze ANZ dała mu także wysokie prowadzenie w klasyfikacji generalnej cyklu. Drugie miejsce zajął Australijczyk Louis Muhlen-Schulte, a trzecie Alex Leever z USA. W konkurencji slalomowej pojawił się reprezentant Polski – Michał Jasiczek. Pierwszego dnia Polak zajął 18. miejsce ze stratą 2,65 sek. do Winkelhorsta, a drugiego wypadł w drugim przejeździe.

Wyniki 1. giganta kobiet – Mount Hotham (ANZC)
Wyniki 2. giganta kobiet – Mount Hotham (ANZC)
Wyniki 1. giganta mężczyzn – Mount Hotham (ANZC)
Wyniki 2. giganta mężczyzn – Mount Hotham (ANZC)

Wyniki 1. slalomu kobiet – Mount Hotham (ANZC)
Wyniki 2. slalomu kobiet – Mount Hotham (ANZC)
Wyniki 1. slalomu mężczyzn – Mount Hotham (ANZC)
Wyniki 2. slalomu mężczyzn – Mount Hotham (ANZC)

Klasyfikacja Pucharu Australii i Nowej Zelandii kobiet
Klasyfikacja Pucharu Australii i Nowej Zelandii mężczyzn

Początek tygodnia w Argentynie to seria zawodów niższej rangi w EL Bolson: po 2 slalomy kobiet i mężczyzn rangi FIS i po 2 giganty kategorii ENL (Entry League FIS). Ze względu na to, że w tym tygodniu działo się wiele bardziej ciekawych rzeczy, pozwolę sobie na pobieżne potraktowanie tych zawodów. Zarówno w slalomie jak i gigancie kobiet wszystkie wyścigi wygrała Hiszpanka Mirentxu Miquel. W natomiast w slalomie mężczyzn dwukrotnie triumfował Cristian Javier Simari Birkner, a w gigancie dwa zwycięstwa odniósł Francuz Daron Piccard.

Wyniki 1. slalomu kobiet – El Bolson (FIS)
Wyniki 2. slalomu kobiet – El Bolson (FIS)
Wyniki 1. slalomu mężczyzn – El Bolson (FIS)
Wyniki 2. slalomu mężczyzn – El Bolson (FIS)
Wyniki 1. giganta kobiet – El Bolson (ENL)
Wyniki 2. giganta kobiet – El Bolson (ENL)
Wyniki 1. giganta mężczyzn – El Bolson (ENL)
Wyniki 2. giganta mężczyzn – El Bolson (ENL)

W weekend w argentyńskim Las Lenas dokonało się to, czego nie udało się zrobić ponad tydzień wcześniej w Cerro Catedral – zainaugurowano Puchar Ameryki Południowej. W sobotę przeprowadzono zmagania w slalomie, a w niedzielę w gigancie. Zarówno w zawodach kobiet jak i mężczyzn dwa pierwsze miejsca w slalomie wywalczyli reprezentanci gospodarzy. Wśród kobiet najlepsza była Francesca Baruzzi Farriol. Na pozycji drugiej uplasowała się Macarena Simari Birkner, a na treciej zawodniczka z Madagaskaru – Miatiliana Clerc. W gronie mężczyzn pierwsze miejsce zajął Enrique Evia y Roca. Tuż za nim sklasyfikowany został Cristian Javier Simari Birkner, a na miejscu trzecim zawody zakończył Diego Holscher z Chile.

Do zwycięstwa slalomowego, wygraną w gigancie w Las Lenas dołożyła Francesca Baruzzi Farriol. Szwajcarka Andrea Ellenberger sklasyfikowana została na miejscu drugim w gigancie, a trzecia ponownie była Miatiliana Clerc. Argentyńczykom nie udało się uzyskać kompletu czterech zwycięstw, bowiem w gigancie mężczyzn najlepszy był Diego Holscher. Chilijczycy mieli bardzo dobry dzień, gdyż na podium stanął także Andres Figueoroa (trzecie miejsce), a czwarty był Diego Leon. Drugie miejsce tym razem zajął Cristian Javier Simari Birkner.

Wyniki slalomu kobiet – Las Lenas (SAC)
Wyniki slalomu mężczyzn – Las Lenas (SAC)

Wyniki giganta kobiet – Las Lenas (SAC)
Wyniki giganta mężczyzn – Las Lenas (SAC)

Klasyfikacja Pucharu Ameryki Południowej kobiet
Klasyfikacja Pucharu Ameryki Południowej mężczyzn

W poniedziałek w Las Lenas odbędą się Mistrzostwa Argentyny w slalomie gigancie, a dzień później kolejne zawody Pucharu Ameryki Południowej – przeniesiony z Cerro Catedral gigant, który zostanie rozegrany kosztem supergiganta. Z kolei w Nowej Zelandii przeprowadzone zostaną kolejne zawody Pucharu Australii i Nowej Zelandii. Gospodarzem zmagań przez cztery dni będzie Coronet Peak. Pod koniec przyszłego tygodnia zawodnicy przebywający w Ameryce Południowej będą mieli także okazję rywalizować w tamtejszym pucharze kontynentalnym w chilijskich ośrodkach narciarskich El Colorado i La Parva.

Źródło: Informacja własna/fis-ski.com

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.