Letni raport alpejski – sierpień #3

fot. Al Tielemans for YIS/IOC / CC BY NC SA

fot. Al Tielemans for YIS/IOC / CC BY NC SA

Połowa sierpnia już minęła, a narciarskie ściganie na południowej półkuli coraz bardziej się rozkręca. Nie udało się jednak zainaugurować Pucharu Ameryki Południowej, ale nie brak pozytywnych informacji, takich jak pierwsze polskie podium w Nowej Zelandii. Czas na trzecie sierpniowe podsumowanie tygodnia w narciarstwie alpejskim.

Na początek przyjrzyjmy się bliżej rezultatom z zawodów w Coronet Peak (Nowa Zelandia), gdzie w wyścigach FIS i Mistrzostwach Nowej Zelandii brały udział polskie zawodniczki: Sabina Majerczyk, Zuzanna Czapska i Zofia Zdort. W poniedziałek w zawodach FIS w slalomie gigancie podium wywalczyła Sabina Majerczyk, która zajęła trzecie miejsce. Podium było całe słowiańskie, bowiem zwyciężyła Chorwatka Andrea Komšić, a druga była Słowenka Neja Dvornik. W czołowej dziesiątce znalazły się także dwie pozostałe Polki. Szósta była Zofia Zdort, a dziesiąta Zuzanna Czapska. W zmaganiach mężczyzn ponownie zwyciężył Sam Maes, który dzień wcześniej wygrał gigant w ramach mistrzostw Nowej Zelandii. Drugie miejsce zajął Adam Zampa, a trzecie Nicholas Krause.

W kolejnych dwóch dniach rywalizowano w slalomie. Podobnie jak w przypadku giganta najpierw w ramach krajowych mistrzostw, a następnego dnia w zawodach FIS. Mistrzostwa Nowej Zelandii w slalomie wygrała Tuva Norbye z Norwegii. Na drugim miejscu uplasowała się Andrea Komsić, a na trzecim Charlotte Chable. Polki nie ukończyły pierwszego przejazdu. Najlepszą reprezentantką Nowej Zelandii była Piera Hudson, która uplasowała się na szóstym miejscu. W drugim slalomie kobiet zwyciężyła Szwajcarka Charlotte Chable, druga była Andrea Komsić, a trzecia Norweżka Rikke Gasmann-Brott. Majerczyk zajęła siódmą pozycję, natomiast Czapska i Zdort nie startowały. Wśród mężczyzn dobrą passę kontynuował Sam Maes, dla którego triumf w slalomie na mistrzostwach Nowej Zelandii był trzecią wygraną w ciągu trzech dni. Razem z Belgiem na podium stanęli Adam Zampa (drugie miejsce) i Norweg Tobias Windigstad (trzecie miejsce). W tych zawodach pierwszy start w sezonie zaliczyli Michał i Jędrzej Jasiczkowie. Jędrzej zajął 13. miejsce, a Michał nie ukończył drugiego przejazdu (po pierwszym zajmował 10. pozycję). W zawodach brał udział także Ted Ligety, który został jednak zdyskwalifikowany w drugim przejeździe (przed dyskwalifikacją zajmował 5. miejsce). Mistrzem Nowej Zelandii został Adam Barwood, który w międzynarodowym zestawieniu był siódmy. W slalomie FIS, na pierwszy stopień podium nareszcie udało się dostać Adamowi Zampie. Na miejscu drugim zawody zakończył Mark Engel z USA, a na trzecim Richard Leitgeb (Austria). Jędrzej Jasiczek zajął 10. miejsce, a Michał nie ukończył pierwszego przejazdu.

Coronet Peak – gigant kobiet FIS
Coronet Peak – gigant mężczyzn FIS

Coronet Peak – slalom kobiet, Mistrzostwa Nowej Zelandii
Coronet Peak – slalom mężczyzn Mistrzostwa Nowej Zelandii

Coronet Peak – slalom kobiet FIS
Coronet Peak – slalom mężczyzn FIS

W tym tygodniu po raz pierwszy rywalizowano także w Australii, w Falls Creek. W slalomie kobiet po jednym zwycięstwie odniosły Brytyjka Reece Bell oraz Belgijka Axelle Mollin. W konkurencji mężczyzn pierwszego dnia zwyciężył Australijczyk Louis Muhlen-Schulte, a drugiego Szkot Owen Vinter.

Falls Creek – 1. slalom kobiet FIS
Falls Creek – 2. slalom kobiet FIS
Falls Creek – 1. slalom mężczyzn FIS
Falls Creek – 2. slalom mężczyzn FIS

Przenieśmy się teraz do Argentyny, a dokładniej do Cerro Catedral, gdzie miał zostać zainaugurowany Puchar Ameryki Południowej, poprzedzony wcześniej zawodami w ramach Mistrzostw Argentyny w slalomie i zawodami FIS w gigancie. Ostatecznie nie udało się otworzyć Pucharu Ameryki Południowej ani w czwartek w gigancie, ani też w piątek w slalomie. Wiadomo już, że odwołane zmagania gigantowe zostaną odrobione w Las Lenas 28 sierpnia. Jednak odbędzie się to kosztem supergiganta, który był zaplanowany na ten dzień. Zostając jeszcze przy Cerro Catedral, warto wspomnieć nieco więcej o zawodach, które się odbyły. Tytuł Mistrzyni Argentyny obroniła Francesca Baruzzi Farriol, która w tym sezonie ma już na koncie trzy zwycięstwa. Na drugim stopniu podium stanęła Macarena Simari Birkner, a na trzecim młoda zawodniczka z Madagaskaru – Miatiliana Clerc. Również w mistrzostwach mężczyzn obroniony został tytuł najlepszego Argentyńczyka. Udało się to Tomasowi Birknerowi De Miguelowi, który zwyciężył w zawodach. Na drugim i trzecim miejscu uplasowali się Francuzi Victor Giraud i Enzo Cenerelli.

Innych głównych bohaterów miały zmagania w zawodach FIS w slalomie gigancie. W stawce kobiet najlepsza była reprezentantka gospodarzy Carolina Blaquier, która na podium stanęła w towarzystwie swojej rodaczki Nicol Gastaldi (drugie miejsce) oraz Szwajcarki Andrei Ellenberger (trzecie miejsce). W gigancie mężczyzn pewnie triumfował Francuz Victor Cottineau. Na drugiej lokacie znalazł się Andres Figueroa, a na trzeciej Argentyńczyk Felipe Van Ditmar.

Cerro Catedral – slalom kobiet, Mistrzostwa Argentyny
Cerro Catedral – slalom mężczyzn, Mistrzostwa Argentyny
Cerro Catedral – gigant kobiet, FIS
Cerro Catedral – gigant mężczyzn, FIS

Źródło: Informacja własna/fis-ski.com

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.