Koronawirus krzyżuje plany treningowe Szwedów

fot. Anna Felska

fot. Anna Felska

Podczas letniego etapu przygotowań do sezonu najlepsi biegacze narciarscy ze Szwecji nie zamierzają opuszczać swojego kraju. Reprezentanci Trzech Koron tradycyjnie trenowali w tym czasie w najwyższych partiach Alp. Z uwagi na zagrożenie koronawirusem odstąpiono jednak od tego pomysłu.

Pierwotnie planowano, aby zawodnicy sierpień spędzili na ekstremalnie wielkiej, jak na Europę, wysokości – w okolicach francuskiej części Mont Blanc. Premier Francji Jean Castex zapowiedział jednak zaostrzenie przepisów sanitarnych, co może w konsekwencji prowadzić do izolacji niektórych departamentów, w tym tych znajdujących się w pobliżu Alp. Trener kadry Szwecji, Anders Byström, stwierdził, że nie warto ryzykować zakażenia.

 – Biorąc pod uwagę sytuację na świecie i widząc rozwój pandemii, uznaliśmy wspólnie z zawodnikami i sztabem medycznym, że zostaniemy obecnie w Szwecji. Będziemy u siebie też przez całą jesień. Ryzyko trenowania we Francji czy Włoszech przeważa nad korzyściami, które byśmy osiągnęli – stwierdził szkoleniowiec cytowany przez portal Fondo Italia.

Najbliższymi imprezami sportowymi, w których ujrzymy szwedzkich kadrowiczów, będą więc te rozgrywane na ich ojczystej ziemi. Jedna z nich to rozgrywany w Trollhättan cykl Alliansloppet, gdzie zostaną rozegrane sprinty i biegi dystansowe na rolkach. Towarzyszyć im będą dyscypliny niekojarzone zazwyczaj z zimą, jak na przykład badminton. Początek rywalizacji biegaczy to 28 sierpnia.

źródło: fondoitalia.it/alliansloppet.se