Koniec sezonu dla Thomasa Aasena Markenga

fot. J. Jędrasiak

Niestety, potwierdził się czarny scenariusz dla mistrza świata juniorów. Thomas Aasen Markeng zerwał więzadła krzyżowe, a także uszkodzoną łąkotkę. W efekcie nie pojawi się już na starcie w tym sezonie.

Thomas Aasen Markeng doznał groźnego upadku w niedzielnym konkursie indywidualnym Pucharu Świata w Klingenthal. Mistrz świata juniorów z Lahti zachwiał się po lądowaniu i runął na zeskok. Nim służby medyczne zabrały go z zeskoku, minęło trochę czasu. – Jest bardzo źle – powiedział naszemu dziennikarzowi po zawodach trener norweskich skoczków, Alexander Stoeckl. Szkoleniowiec tylko machnął ręką.

W poniedziałek Markeng przeszedł badania w Norwegii. Niestety, okazało się, że młody skoczek zerwał więzadła krzyżowe oraz ma uszkodzoną łąkotkę. W efekcie czeka go operacja i długa rehabilitacja. To oznacza, że w tym sezonie Thomasa na starcie już nie zobaczymy. – To szczególnie bolesne dla kogoś, kto miał właśnie najlepszy sezon w karierze. Jedyne co możemy zrobić, to przygotować go jak najlepiej, aby wrócił silniejszy – powiedział Alexander Stoeckl. – Jestem zdecydowany, aby zacisnąć teraz zęby i wrócić lepszym – przyznał Thomas Aasen Markeng.

Norwegowie domagają się teraz, aby FIS zastanowił się nad przepisami gwarantującymi większe bezpieczeństwo zawodników. Markengowi nie wypięła się narta po upadku i to przyczyniło się do wykręcenia kolana. Tak dzieje się coraz częściej, a jest to efektem nowinek technologicznych, które dają możliwość dalekiego latania. Nie są jednak bezpieczne dla skoczków.

Źródło: Nrk.no

Mateusz Król
Obserwuj