Kim jest nowy mistrz olimpijski w saneczkarstwie?

0

fot. wikimedia commons

fot. wikimedia commons

Przed Państwem historia saneczkarza, którego znali tylko wytrwali kibice saneczkarstwa. Dzisiaj David Glerischer jest na ustach całego sportowego świata. 2 dni, 4 ślizgi, 3 minuty i 10 sekund na torze Alpensia Sliding Centre zmieniły całkowicie życie austriackiego saneczkarza.

David Gleirscher to 23-letni żołnierz z Tyrolu. Nic dziwnego, wielu saneczkarzy służy w służbach mundurowych. Walka o miejsca na igrzyska w reprezentacji Austrii była bardzo zacięta. Mistrz świata Wolfgang Kindl był pewny wyjazdu do Pjongczangu. Był on nawet faworytem do medalu, ale nie zachwycił na igrzyskach. O dwa miejsca rywalizowało czterech zawodników: bracia David i Nico Gleirscher, Reinhard Egger i Armin Frauscher. Dzięki świetnej końcówce sezonu, a przede wszystkim 6. miejscu w Lillehammer starszy Gleirscher znalazł się w kadrze. Rezultat w Norwegii był najlepszym wynikiem Austriaka w karierze.

Wcześniej na mistrzostwach świata juniorów w 2013 roku David Gleirscher zdobył brązowy medal. W Pucharze Świata debiutował w sezonie 2013/14. W kolejnym sezonie był już 12. w klasyfikacji generalnej, a sezon później 11. Sezon 2016/17 był dla niego gorszy, gdyż zakończył go na 24. pozycji. Nikt nie przypuszczał, że Gleirscher zdobędzie piąty złoty medal w historii igrzysk olimpijskich w saneczkarstwie dla Austrii, a drugi (po Manfredze Smidzie w 1968 roku) w jedynkach mężczyzn. Nawet legendarny Markus Prock tego nie dokonał. Trzeba przyznać, że w Korei aktualny mistrz olimpijski miał dużo szczęścia, bo awansował z 3. na 1. miejsce w finałowym ślizgu. Dużo pomógł także Felix Loch. Jednak wszystkie jego ślizgi, może oprócz drugiego były świetne.

Do zainteresowań austriackiego sportowca należą piłka nożna, jazda na nartach i podróże. Właśnie odbył on piękną podróż do Korei Południowej, z której przywiezie złoty medal olimpijski. Może nawet nie jeden krążek, gdyż na pewno pojedzie w sztafecie. W zawodach drużynowych Austriacy zaliczani są do grona faworytów do miejsca na podium. Zdobycie medalu olimpijskiego było dla Davida Gleirschera wielkim marzeniem. Mistrz olimpijski pochodzi z saneczkarskiej rodziny. Jego ojciec Gerhard startował na igrzyskach w 1992, 1994 i 1998 roku. Uwaga także na jego młodszego brata Nico. Jest o 3 lata młodszy i spisuje się lepiej w zawodach juniorskich niż to miało miejsce w przypadku Davida.

Rywalizacja saneczkarska na igrzyskach olimpijskich rozpoczęła się od wspaniałych zawodów jedynek. Przed nami jeszcze zmagania jedynek kobiet, dwójek oraz sztafety.

źródło: informacja własna/pyeongchang2018.com/fil-luge.org/david-gleirscher.at

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.