Kamil Stoch: Byłem szczęściarzem dwukrotnie trenując u Horngachera

fot. Mateusz Król

(fot. Mateusz Król)

Kamil Stoch podobnie jak cała polska kadra zakończył sezon 2018/2019 Pucharu Świata w skokach narciarskich. W tej kampanii odniósł 2 zwycięstwa, 9 razy stając na podium. Po ostatnim konkursie w Planicy odniósł się do całego sezonu, zawodów w Słowenii, jak i tematu odejścia Stefana Horngachera oraz nowej roli Michała Doleżala.

Stoch w ostatnim konkursie sezonu zajął 11 miejsce, poprawiając się o 7 pozycji względem piątku. – To był jednocześnie najtrudniejszy i najpiękniejszy moment tego sezonu – ocenił zawodnik. – Z jednej strony męczyłem się ze swoimi lotami i tym, że nie mogłem się nimi do końca cieszyć, a z drugiej wywalczyliśmy Puchar Narodów, wygraliśmy konkurs drużynowy, a z tego wszystkiego na pewno można i trzeba się cieszyć – zaznaczył.

Polski skoczek zdradził, że cały sezon przyniósł mu także nieco niedosytu. – Bardzo cieszy mnie i jestem dumny z podium w klasyfikacji generalnej, ale żałuję klasyfikacji lotów i tego, co ogólnie działo się w końcówce. To nie była pełnia mojej dyspozycji i mogłem bardziej powalczyć – stwierdził.

Stoch zapytany o Ryoyu Kobayashiego mówił o nim, że to niesamowity zawodnik. – Wolałbym, żeby nie zdominował skoków na najbliższych parę sezonów, ale w tym był nie do pobicia. Świetnie przygotował formę i patrzeć na jego loty to była przyjemność. Takich zawodników potrzeba w Pucharze Świata, bo oni wyznaczają nowe granice i pokazują, z kim teraz należy się mierzyć. Żaden zawodnik nie jest jednak niepokonany – opisywał 31-latek.

W polskiej kadrze doszło do zmian. Za Stefana Horngachera na stanowisko trenera kadry awansował dotychczasowy asystent szkoleniowca, Czech Michał Doleżal. – Jest niezwykle pracowity i ambitny, nie ma problemów z komunikacją, a do tego ma świetną wiedzę o kombinezonach, ale także o poprawianiu techniki skoku – wyliczał Stoch.

O swoim byłym już trenerze także musiał powiedzieć parę słów. – Wiele zawdzięczam Stefanowi i myślę, że każdy, kto miał możliwość treningu z nim, powie, że to szczęście i przyjemność. Ja byłem takim szczęściarzem dwukrotnie – najpierw w juniorach i teraz tu. To był wielki zaszczyt – mówił.

– Ostatnie 3 lata to były solidne skoki i dobra forma, co mogło cieszyć. W tym sezonie zdaję sobie sprawę, że świat nie śpi i musimy być czujni. Bywały w tym sezonie momenty, że nie byłem zadowolony nie z tego, że nie wygrywałem, tylko z tego, że czułem, że mogę więcej – podsumował 3-krotny mistrz olimpijski.

Jak sam mówi, teraz chciałby usiąść, odpocząć po tym sezonie, a następnie zabrać się do pracy przed kolejnym – szczegóły treningów po 3 latach rozpoczynania przygotowań tuż po poprzednim sezonie ma ustalić wraz ze sztabem szkoleniowym.

Z Planicy dla Sportsinwinter.pl, Mateusz Król

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: