Johaug i Sundby mistrzami kraju na najdłuższym dystansie

fot: zimbio.com
fot: zimbio.com

Therese Johaug zdobyła swój drugi tytuł mistrzyni Norwegii podczas zawodów w Beitostoelen. Zdobywczyni kryształowej kuli za sezon 2015/2016 była bezkonkurencyjna na dystansie 30 kilometrów techniką łyżwową. Drugie miejsce zajęła Heidi Weng, a trzecie Ingvild Flugstad Oestberg.

Rywalizacja na najdłuższym dystansie miała być pierwszą od dawna konfrontacją pomiędzy Johaug a Marit Bjoergen. Bardziej utytułowana z Norweżek wycofała się jednak z mistrzostw Norwegii z powodu kontuzji biodra, która mogłaby się jeszcze bardziej pogłębić. Tym samym murowaną faworytką do triumfu była Johaug.

27-letnia biegaczka od samego początku narzuciła bardzo wysokie tempo, którego nie potrafiła utrzymać żadna z jej rywalek. Na pierwszych kilometrach dość blisko była jeszcze Heidi Weng i Ingvild Flugstad Oestberg, ale z biegiem czasu ich strata wzrosła do niespełna dwóch minut.

Na półmetku przewaga Johaug nad Weng wynosiła 40 sekund, a nad trzecią Oestberg już półtorej minuty. Pozostałe biegaczki nie liczyły się w walce o medale, bowiem ta trójka miała dość wyraźny zapas czasowy nad czwartą Kari Oeyre Slind.

Dopiero szósta była mistrzyni świata z Sapporo, Astrid Uhrenholdt Jacobsen, która do zwyciężczyni straciła 5 minut i 17 sekund. Całe zawody ukończyły 52 biegaczki.

Wyniki biegu kobiet

Zawody mężczyzn wygrał Martin Johnsrud Sundby. Norweg zaczął bardzo spokojnie, ale od ósmego kilometra wysunął się na prowadzenie, na którym zmieniał się ze swoim rodakiem Sjurem Roethe. 27-letni Roethe na półmetku nawet prowadził i cały czas starał się deptać po piętach faworyzowanemu rywalowi.

Ostatnie 10 kilometrów było jednak popisem trzykrotnego zdobywcy kryształowej kuli. 31-latek z Oslo na następnych pomiarach czasu zwiększał swoją przewagę nad rywalami i dołożył, podobnie jak Johaug, drugie złoto w Beitostoelen. Srebrny medal przypadł Roethe, a brązowy młodemu Norwegowi Magne Hadze, który do triumfatora stracił minutę i 43 sekundy.

Na dystansie 50 kilometrów nie wystartowali jedni z faworytów: Petter Northug i Finn Haagen Krogh. Sklasyfikowano 129 biegaczy.

Wyniki biegu mężczyzn

Źródło: fis-ski.com

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.