Janne Ahonen poza kadrą w Finlandii, Hakola został trenerem

fot. Irek Trawka

Nie ma zaskoczenia w decyzji Finów odnośnie zatrudnienia nowego trenera skoczków. Oficjalnie został nim Lauri Hakola, który był właściwie jedynym kandydatem. 

Lauri Hakola doszedł do porozumienia z Fińskim Związkiem Narciarskim i obejmie stanowisko trenera skoczków narciarskich tego kraju. Co ciekawe, do zadań nowszego szkoleniowca nie będzie należała tylko opieka nad kadrą A. W jego obowiązki wpisane zostało także przygotowywanie kadry B. – Poprzedni trener trenera Andreas Mitter przyniósł ze sobą wiele dobrych praktyk, które chcemy kontynuować i dalej rozwijać – powiedział Lauri Hakola. Celem, jaki postawił sobie trener, jest scentralizowanie modelu szkolenia. Głównym miejscem przygotowań ma być Kuopio. – To nam pozwoli na lepszą współpracę z działającą tam Akademią Sportu, która odgrywa znaczącą rolę w szkoleniu – mówił Hakola.

W Finlandii powołano także kadry narodowe. Zabrakło w nich miejsca dla doświadczonego Janne Ahonena. – Wszyscy skoczkowie w kadrze są młodzi, zmotywowani i głodni rozwoju – mówił szkoleniowiec. W kadrze A znaleźli się: Antti Aalto, Andreas Alamommo, Jarkko Maatta oraz Eetu Nousiainen. W grupie “B” są natomiast: Kalle Heikkinen, Henri Kavilo, Niko Kytoesaho i Niko Loytainen. Chociaż do tej ostatniej ekipy może dołączyć jeszcze jeden skoczek, to niewiele wskazuje na to, aby miał to być Ahonen. Finowie stawiają na rozwój młodych zawodników, którzy mają jeszcze przed sobą perspektywy. Kontrakt Hakoli został podpisany na dwa lata z możliwością przedłużenia do kolejnego sezonu olimpijskiego.

Źródło: Yle.fi

Mateusz Król
Obserwuj

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.