Jan Guńka mistrzem świata w biathlonie na nartorolkach

23:00, 24.08.2023 Marta Grzyb Aktualizacja: 00:12, 25.08.2023

Wspaniałe informacje dotarły do nas z Osrblie. Mistrzem świata juniorów w supersprincie rozgrywanym w ramach mistrzostw globu w biathlonie letnim został bowiem Jan Guńka. Wśród pań w tej samej konkurencji złoty medal wywalczyła Lora Hristova z Bułgarii. Na 5. miejscu zmagania ukończyła najlepsza z Polek, Anna Nędza-Kubiniec.

Mamy mistrza świata

Supersprint był pierwszą konkurencją rozgrywaną w ramach mistrzostw świata w biathlonie letnim. Te odbywają się w dniach 24-27 sierpnia 2023 roku w słowackim ośrodku Brezno-Osrblie.

W czwartkowe popołudnie najwięcej powodów do radości dostarczył polskim kibicom Jan Guńka. Mimo czterech błędów na strzelnicy 21-latek osiągnął najlepszy rezultat w supersprincie na dystansie 7,5 kilometra. Tym samym wywalczył on złoty medal mistrzostw świata w kategorii juniorów. Przypomnijmy, że w marcu bieżącego roku zawodnik z Zakopanego został wicemistrzem świata podczas zimowego czempionatu juniorów.

Z trzema pudłami na koncie na drugim miejscu czwartkowe zmagania ukończył Serhii Suprun z Ukrainy. Stracił on do Polaka 9,8 sekundy. Na najniższym stopniu podium stanął Matija Legovic z Chorwacji. Podobnie jak Guńka, zanotował on cztery niecelne strzały, na trasie był jednak wolniejszy od polskiego mistrza o 10,8 sekundy.

Jak spisali się pozostali Polacy? Na 6. pozycji zmagania ukończył Konrad Badacz (3 niecelne strzały), 13. był Marcin Zawół (5 pudeł), a 27. - Fabian Suchodolski (7 błędów na strzelnicy).

Wyniki supersprintu juniorów

Solidna postawa Polek

Podobnie jak u panów, tak i wśród pań wszystkie Polki przebrnęły kwalifikacje i uzyskały prawo startu w decydującym starciu. W nim spośród czterech Biało-Czerwonych najlepiej poradziła sobie Anna Nędza-Kubiniec. 20-latka popełniła 6 błędów na strzelnicy. W konsekwencji straciła do zwyciężczyni ponad minutę i 10 sekund. Pozwoliło jej to uplasować się na 5. pozycji.

Ze zwycięstwa cieszyła się natomiast Lora Hristova z Bułgarii, która zanotowała 5 niecelnych strzałów. Skład juniorskiego podium w supersprincie uzupełniły Ukrainki - Oleksandra Merkuszyna (3 pudła) i Olena Horodna (4 niecelne strzały). Pierwsza z nich straciła do zwyciężczyni 9,5 sekundy, natomiast druga - 36,3 sekundy.

Oprócz wspomnianej wcześniej Nędzy-Kubiniec w zawodach wzięły udział także 3 inne Polki. Z siedmioma błędami na strzelnicy 8. rezultat uzyskała Barbara Skrobiszewska. Na 18. miejscu rywalizację ukończyła Emilia Zasadna (5 pudeł). Dwie lokaty niżej uplasowała się natomiast Zuzanna Sadownik (7 niecelnych strzałów).

W piątek o medale w supersprincie powalczą seniorzy i seniorki. Sobota upłynie w Słowacji pod znakiem rywalizacji sprinterskiej, natomiast w niedzielę będziemy świadkami biegów pościgowych i masowych.