Inauguracja sezonu w bobslejach i skeletonie. Zadebiutują polskie bobsleistki

fot. Polski Związek Bobslei i Skeletonu

Po kilku miesiącach przerwy powraca Puchar Świata w bobslejach i skeletonie. Pierwsze zawody odbędą się w łotewskiej Siguldzie. W dwójkach w zawodach tej rangi zadebiutują reprezentantki Polski.

fot. Polski Związek Bobslei i Skeletonu

W tym sezonie kalendarz Pucharu Świata w bobslejach i skeletonie jest dość ubogi. W 2020 roku (w listopadzie i grudniu) sportowcy wystartują zaledwie na dwóch torach, bo w Siguldzie i Igls zaplanowane są po dwie rundy. Tym samym pierwsze zmagania w bobslejowych czwórkach odbędą się dopiero na początku stycznia w Winterbergu. Większość zawodów zostanie rozegrana w Europie. Wyjątkiem jest Pekin, gdzie na marzec zaplanowana jest próba olimpijska. Ze względu na pandemię do Altenbergu przeniesiono lutowe mistrzostwa świata, które miały się odbyć w Stanach Zjednoczonych. Puchar Świata w tym sezonie nie zawita za ocean.

Pierwsza runda w ten weekend, podobnie jak druga za tydzień, odbędzie się w Siguldzie. Na Łotwie rozpocznie się ta wyjątkowa zima w bobslejach i skeletonie. Zawodnicy są regularnie testowani na obecność koronawirusa, a także mają obowiązek zasłaniania ust i nos oraz zachowania dystansu. Na trybunach zabraknie kibiców. Nie będzie także sportowców z Ameryki Północnej i Azji z powodu ograniczeń w podróżowaniu.

Na inaugurację sezonu w Siguldzie wystartuje polska dwójka bobslejowa kobiet. Sylwia Smolarek i Julia Słupecka zadebiutują w zawodach rangi Pucharu Świata. Niestety, nie oznacza to, że sytuacja w Polskim Związku Bobslei i Skeletonu (PZBiS) jest lepsza niż w poprzednim sezonie. Z naszych informacji wynika, że nie ma pieniędzy. Warto jednak dodać, że niedawno związek w mediach społecznościowych poinformował o pozyskaniu nowych sponsorów. Co prawda, bobsleistki wystartują w Pucharze Świata, ale nie trenują już z Norbertem Foltlinem. Muszą radzić sobie bez szkoleniowca. Pomaga im trener skeletonistów, Oleg Polyvach. W pucharowej rywalizacji w Siguldzie zabraknie kadry mężczyzn, która w dalszym ciągu nie ma zapewnionych funduszy, trenera i mechanika.

Zawody dwójek kobiet na torze w Siguldzie zaplanowane są na sobotę. Pierwszy przejazd rozpocznie się o godzinie 8:00 polskiego czasu, a drugi o 9:30. W zmaganiach kobiet na starcie stanie 9 ekip. Sylwia Smolarek i Julia Słupecka wystartują z numerem 4.

Lista startowa

Program zawodów Pucharu Świata w Siguldzie (polskiego czasu):

Piątek, 20 listopada

9:00 1. przejazd skeletonu kobiet
10:30 2. przejazd skeletonu kobiet
14:00 1. przejazd skeletonu mężczyzn
15:45 2. przejazd skeletonu mężczyzn

Sobota, 21 listopada

8:00 1. przejazd dwójek kobiet
9:30 2. przejazd dwójek kobiet
12:45 1. przejazd dwójek mężczyzn
14:15 2. przejazd dwójek mężczyzn

Niedziela, 22 listopada

13:30 1. przejazd dwójek mężczyzn
15:00 2. przejazd dwójek mężczyzn

źródło: informacja własna/ibsf.org