Halvor Egner Granerud i reprezentacja Austrii królami zimy. Przedstawiamy klasyfikacje generalne najdłuższego sezonu w historii

Screen: Eurosport

Niedzielnym konkursem indywidualnym w Planicy zakończył się najdłuższy w historii sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Kryształowa Kula za triumf w klasyfikacji generalnej po raz drugi trafiła w ręce Halvora Egnera Graneruda. Małą Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji lotów otrzymał Stefan Kraft. Austriak wraz z kolegami z drużyny triumfował także w Pucharze Narodów.

Screen: Eurosport

Dominacja Graneruda

PŚ w skokach narciarskich 2022/2023 był zdecydowanie najdłuższym sezonem w historii. Rywalizacja rozpoczęła się rekordowo wcześnie, bo już na początku listopada na igelitowych matach w Wiśle. 5 miesięcy później sezon zakończył natomiast kwietniowy konkurs lotów w Planicy. Po Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej drugi raz w karierze sięgnął Halvor Egner Granerud. Norweg był zdecydowanie najlepszym skoczkiem ostatnich miesięcy, co udowodnił zwyciężając w 12 konkursach i 18 razy stając na podium. Triumf w klasyfikacji końcowej zapewnił sobie na kilka konkursów przed końcem, a jego ostateczna przewaga nad drugim zawodnikiem wyniosła 338 punktów.

Betonowa czwórka

Podium klasyfikacji końcowej PŚ uzupełnili Stefan Kraft i Anze Lanisek. Należy jednak pamiętać o tym, że w ostatnich 4 konkursach sezonu nie wziął udziału Dawid Kubacki, który musiał wrócić do kraju ze względu na ciężką chorobę żony. Gdyby nie sytuacja prywatna, Kubacki niemal na pewno ukończyłby sezon w czołowej trójce. W tym miejscu należy docenić piękny gest Laniska, który na podium końcowej klasyfikacji wszedł, trzymając w ręku zdjęcie Dawida. Najlepsza czwórka minionego sezonu była jedną z najmocniejszych takich czwórek w historii. Każdy z tych zawodników stawał na podium co najmniej 15 razy, co w poprzednich latach wystarczało nie tyko na miejsce na podium, ale często nawet na triumf. 

Dwóch Polaków w TOP 6

Piątą pozycję w końcowej klasyfikacji, z bardzo dużą stratą do Dawida, zajął Ryoyu Kobayashi. Za plecami Japończyka znalazł się natomiast dwukrotny mistrz świata, Piotr Żyła. Trzeci z naszych wielkich skoczków, Kamil Stoch, zakończył sezon na 14 miejscu. Na 31 i 32 pozycji uplasowali się kolejno Paweł Wąsek i Aleksander Zniszczoł.

Klasyfikacja PŚ w skokach 2022/2023

Kraft odleciał Granerudowi

Niedzielny konkurs indywidualny w Planicy przyniósł zmiany na czele klasyfikacji PŚ w lotach narciarskich. Prowadzącego od pierwszych zawodów w lotach Graneruda w ostatnim momencie wyprzedził Stefan Kraft. Austriak po raz trzeci w karierze otrzymał małą Kulę za triumf w tej klasyfikacji. Trzecią pozycję zajął Anze Lanisek.

Klasyfikacja PŚ w lotach 2022/2023

Polacy spadli z podium

W Pucharze Narodów, czyli rywalizacji drużyn, najlepsi okazali się Austriacy, którzy triumfowali z ogromną przewagą nad reprezentacją Norwegii. Podium uzupełnili natomiast Słoweńcy. Reprezentacja Polski przez długi czas znajdowała się na podium tej klasyfikacji, ale przez słabszą drugą część sezonu spadliśmy na 4 pozycję. Czołową piątkę uzupełnili Niemcy, za którymi bardzo przeciętny sezon. W ten sposób zakończyła się najdłuższa zima ze skokami w historii. Teraz kilka miesięcy przerwy, po której skoczkowie wrócą do rywalizacji w ramach letnich zawodów na igelicie.

Puchar Narodów

Źródło: informacja własna