Dobre wieści z USA, znalazły się obiecane pieniądze na przebudowę skoczni

W końcu amerykańscy fani skoków narciarskich zobaczyli światełko nadziei. Już niedługo będą mogli obejrzeć najlepszych skoczków w swojej ojczyźnie. Po wielu tygodniach niepewności, Great Lake Sports Commision, czyli Komisja Sportów Wielkich Jezior, przeznaczy w formie pożyczki trzy miliony dolarów na modernizację skoczni w Iron Mountain. Czy pozwoli to Amerykanom na powrót zawodów Pucharu Świata za ocean?

Skoki do USA miały powrócić już w poprzednim sezonie, jednak ze względu na nieprzeprowadzenie potrzebnej modernizacji, zostały one odwołane. Zawody z sukcesem przejął rumuński Rasnov. W Stanach udało się przeprowadzić tylko zawody Pucharu Kontynentalnego, jednak ambicje Amerykanów stoją znacznie wyżej. Wielkim orędownikiem ekspansji skoków w Ameryce Północnej był Walter Hofer, który po sezonie 2019/2020 przestał być dyrektorem Pucharu Świata.

Warto zaznaczyć, że zawody drugiej ligi skoczków w Iron Mountain spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Mówi się o nawet dziesięciu tysiącach widzów. To fantastyczny wynik w porównaniu chociażby ze skoczniami fińskimi czy japońskimi, gdzie dosłownie garstka fanatyków obserwowała zmagania PŚ. A tutaj mówimy o zawodach PK.

Po tym sukcesie organizacyjnym czas powalczyć o Puchar Świata. Kiwanis Ski Club otrzymał już na konto pożyczkę w wysokości trzech milionów dolarów. Na co zostaną przeznaczone te pieniądze? W planach jest wybudowanie niezbędnej windy na wieżę skoczków, do tego zainstalowane zostaną nowe tory najazdowe, wieża sędziowska, pomieszczenie dla zawodników i sztuczne oświetlenie. Dzięki tej inwestycji możliwy jest powrót zawodów najwyższej światowej rangi do USA w sezonie 2021/2022.

Szacuje się, że zawody PŚ w Iron Mountain mogłyby przynieść aż szesnaście milionów dolarów przychodu. Co ciekawe, w planach jest również przeznaczenie 250 tysięcy dolarów na zawody Amerykańskiego Złotego Pucharu, jednych z najstarszych zawodów w skokach w USA. Oby za rozwojem infrastruktury, poszedł również rozwój zawodników.

Na czele kadr amerykańskich w skokach narciarskich stoją Kevin Bickner i Sarah Hendrickson. Czy będą mieli okazje powalczyć w zawodach w swojej ojczyźnie? Na to musimy jeszcze poczekać.

Skład reprezentacji USA w skokach narciarskich w sezonie 2020/2021

Źródło: greatlakessportscommission.org