Bobsleiści na start – “Znajomość toru nam pomoże”

Właśnie rozpoczyna się rywalizacja w Pucharze Świata bobsleistów i skeletonistów. Na torze w Siguldzie wystąpią również Polacy. Czego możemy spodziewać się po naszych reprezentantach? O tym porozmawialiśmy z Grzegorzem Ćwiklikiem z Polskiego Związku Bobslei i Skeletonu. – Znajomość toru nam pomoże – mówi. 

Sezon 2018/2019 może być kolejnym krokiem do przodu w rozwoju polskich bobslei. Na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu polska czwórka zajęła najwyższe, 13. miejsce w historii. To też najlepszy wynik wśród ekip, które nie posiadają w swoim kraju toru bobslejowego. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata pod przewodnictwem pilota Mateusza Lutego polska dwójka zajęła 22. miejsce, a czwórka 27. miejsce. Najwyżej, bo na 9. pozycji polska dwójka uplasowała się na torze w Altenbergu. Tej zimy szanse na dobry wynik mają być jeszcze większe.

Nowy sprzęt = wyższy poziom 

Nowe stroje polskich bobsleistów / PZBiS

Pierwszym czynnikiem jaki ma pomóc naszej kadrze w tym sezonie to nowy bobslej. – W tym roku udało nam się zakupić nowy bobslej, rocznik 2018. Dla nas to ogromny skok jeśli chodzi o możliwości. Będziemy mogli nawiązać walkę technologiczną z najlepszymi reprezentacjami na świecie – zdradza Grzegorz Ćwiklik z PZBiS. Wysokiej jakości sprzęt w tej dyscyplinie jest niezwykle ważny, by móc rywalizować na najwyższym poziomie. Bez najnowszej technologii trudno konkurować – Dla Niemców takie bobsleje buduje BMW, dla Brytyjczyków kiedyś budował MCLaren, a dla Włochów Ferrari. Na ostatnie igrzyska dla Koreańczyków bobslej wybudował Hyundai – dodaje. Nowy bobslej reprezentacji Polski kosztował 70 tysięcy euro. Dodatkową ciekawostką jest fakt, iż w ten weekend Polacy wystąpią w strojach upamiętniających 100-lecie niepodległości Polski. Specjalny wygląd będzie miał również bobslej.

Nowy bobslej Polaków / PZBiS

Dobrze znany tor 

Polscy bobsleiści i skeletoniści dobrze znają tor w Siguldzie. To właśnie tam, na Łotwie spędzają większość zgrupowań przed sezonem. W Polsce nie ma toru, na którym mogliby trenować. -Ten brak toru jest problemem, ale radzimy sobie wyjeżdżając na Łotwę i trenując na torze w Siguldzie. Na tym torze trenujemy najczęściej. Tam odbywają się wszystkie pierwsze zgrupowania lodowe naszej kadry. Na pewno znajomość toru pomoże nam podczas pierwszych zawodów Pucharu Świata – zapewnia Ćwiklik.

Cele na sezon i przyszłość 

Chociaż mamy sezon poolimpijski, bobsleiści pracują już w perspektywie kolejnych igrzysk i wyznaczają sobie wysokie cele. – Zakładamy cykl czteroletni. Oczywiście dzielimy sobie ten okres na mniejsze partie, sezony.  Natomiast imprezą docelową dla nas są Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Filozofia związku zakłada, że jadąc na igrzyska, jedziemy tam po medal. Wszystko zależy od finansów ale chcielibyśmy wysłać tam dwie załogi w dwójkach i jedną w czwórkach – zapowiada. W tym sezonie główny cel jest jeden. – Na przełomie lutego i marca chcemy pojechać do Whistler, gdzie odbędą się mistrzostwa świata. Jeśli tam pojedziemy, to wcześniej wystartujemy też w Pucharze Świata, które odbędą się w USA.

Nowe możliwości 

Polska reprezentacja w minionym sezonie mogła liczyć na wsparcie głównego sponsora czyli firmy Energa. Teraz ze względu na to, iż  prawa do transmisji Pucharów Świata zakupiła telewizja Polsat, dla zawodników, którzy treningi łączą z pracą lub nauką, pojawiły się nowe możliwości. Do tej pory zmagań na torach lodowych kibice z Polski nie mogli śledzić w telewizji, pozostawały jedynie transmisje w internecie. Transmisje w sportowych kanałach Polsatu mogą przyczynić się do wzrostu popularności dyscypliny, co również może przyciągnąć uwagę nowych sponsorów. Jeśli dołączą do tego także dobre wyniki sportowe, bobsleje i skeleton mogą stać się jednymi z czołowych dyscyplin zimowych w Polsce.

Do Siguldy udali się: Mateusz Luty, Krzysztof Tylkowski i Arnold Zdebiak.

Plan transmisji PŚ w Siguldzie 
Sobota, 8.12.
8:30 – Skeleton: 1. i 2. przejazd mężczyzn)- Polsat Sport Extra
12:00 – Bobsleje: 1. i 2. przejazd dwójek mężczyzn – Polsat Sport News

Niedziela, 9.12. 
8:30 – Skeleton: 1. i 2. przejazd kobiet – Polsat Sport Extra
12:00 – Bobsleje: 1. i 2. przejazd dwójek mężczyzn – Polsat Sport News

źródło: informacja własna 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.