Bjoerndalen z kolejnym medalem olimpijskim? IBU będzie wnioskować o dyskwalifikację sztafety rywali

fot: Wikipedia

Międzynarodowa Unia Biathlonu potwierdziła dziś w komunikacie prasowym dyskwalifikację Jewgienija Ustiugowa za naruszenie przepisów antydopingowych. Byłemu biathloniście anulowano wszystkie wyniki z sezonu 2013/2014, a to oznacza, że przy okazji ucierpi na tym także sztafeta Rosji, która może stracić złoty medal olimpijski wywalczony w sztafecie podczas igrzysk w Soczi.

Jewgienij Ustiugow swoją karierę zakończył w 2014 roku, ale to nie ochroniło go przed konsekwencjami stosowania niedozwolonych środków. Biathlon Integrity Unit, czyli organ powołany do walki z dopingiem w biathlonie, zajął się bowiem kwestią dopingu z sezonu 2013/2014 i po powtórnej analizie próbek pobranych w 2013 roku zdecydowano o oskarżeniu Ustiugowa o stosowanie oxandrolonu i anulowaniu jego rezultatów osiągniętych zimą 2013/2014.

W komunikacie ogłoszonym w sobotni poranek przez Międzynarodową Unię Biathlonu wyjaśniono, że anulowanie wyników Ustiugowa wiąże się nie tylko ze stratą punktów i nagród zdobytych w Pucharze Świata, ale także z utratą złotego medalu olimpijskiego wywalczonego w sztafecie podczas igrzysk olimpijskich w Soczi.

Rosjanin ma teraz 21 dni na odwołanie się od decyzji IBU Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) i z informacji przekazywanych przez szefa Rosyjskiej Unii Biathlonowej Władimira Draczewa wynika, że Ustiugow skorzysta z tej możliwości. Jeśli Trybunał utrzyma jednak decyzję Międzynarodowej Unii Biathlonu to złoto igrzysk olimpijskich w sztafecie trafi do reprezentacji Niemiec, srebro przypadnie Austriakom, a brąz Norwegom, w których składzie biegł najbardziej utytułowany biathlonista w historii zimowych igrzysk olimpijskich – Ole Einar Bjoerndalen. Król biathlonu powiększy swój dorobek do czternastu medali.

Źródło: IBU