Bardzo dobre wyniki polskich snowboardzistów

08:49, 08.02.2022 Kamil Karczmarek Aktualizacja: 10:27, 08.02.2022

Polscy snowboardziści alpejscy dostarczyli nam wielu emocji podczas olimpijskich zmagań w slalomie gigancie równoległym. W ćwierćfinałach odpadli Oskar Kwiatkowski i Aleksandra Król, który zajęli odpowiednio 7. i 8. miejsce. W 1/8 finału mieliśmy także Michała Nowaczyka.

Udane kwalifikacje Polaków

Zmagania w slalomie gigancie równoległym rozpoczęły się od kwalifikacji, w których do pokonania były dwa przejazdy. Wśród mężczyzn nasz kraj reprezentowali Oskar Kwiatkowski i Michał Nowaczyk. Polacy zajęli piąte i siódme miejsce, więc pewnie awansowali do fazy pucharowej i w jej pierwszej rundzie byli rozstawieni. Do "16" weszła także Aleksandra Król, która była w eliminacjach ósma. Odpadły 22. Weronika Biela-Nowaczyk i 24. Aleksandra Michalik.

Król i Kwiatkowski z awansem

W 1/8 finału Aleksandra Król zmierzyła się z Poliną Smolencową. Polka wygrała o 16 setnych z reprezentantką Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Potem do walki wkroczyli panowie. W pojedynku Oskara Kwiatkowskiego z Mirko Felicettim obydwaj zawodnicy zrobili wiele błędów, ale w końcówce mniej popełnił ich Polak i awansował do ćwierćfinału. Niestety, odpadł Michał Nowaczyk, który po wyrównanym wyścigu przegrał z Alexandrem Payerem z Austrii.

Koniec marzeń na ćwierćfinale

W ćwierćfinale Aleksandra Król miała bardzo trudne zadanie. Jej przeciwniczką była gwiazda snowboardu alpejskiego, Ester Ledecka. Czeszka prowadziła już na samym początku trasy. Polka próbowała ją dogonić, ale wywróciła się i zakończyła zmagania na 1/4 finału. Król zakończyła zmagania na ósmej pozycji. W 1/4 finału odpadł także Oskar Kwiatkowski. Polak jechał równo z Timem Mastnakiem, ale wpadł na jedną z ostatnich bramek. Kwiatkowski zajął siódme miejsce na tych igrzyskach.

Ledecka z triumfem

W najlepszej czwórce zawodów kobiet niespodziewanie znalazły się dwie zawodniczki, które nie były zaliczane do faworytek. W 1/2 finału przegrały jednak z wyżej notowanymi rywalkami - Michelle Dekker z Ester Ledecką, a Gloria Kotnik z Danielą Ulbing. Po złoty medal sięgnęła reprezentantka Czech. Ulbing była kolejną zawodniczką, która podczas przejazdu z Ledecką wypadła z trasy. Na najniższym stopniu podium stanie Gloria Kotnik. Michelle Dekker nie ukończyła wyścigu o trzecie miejsce.

Benjamin Karl mistrzem

W pierwszym półfinale mężczyzn Tim Mastnak zmierzył się z Wiciem Wildem. Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi w 1/4 finału niespodziewanie pokonał Sangho Lee. Do finału jednak nie wszedł, gdyż musiał uznać wyższość pogromcy Oskara Kwiatkowskiego. W wyścigu o złoto Mastnak zmierzył się z Benjaminem Karlem, który w wyścigu dwóch doświadczonych i utytułowanych zawodników pokonał Rolanda Fischnallera. Po najcenniejszy krążek sięgnął Benjamin Karl, który po emocjonującej walce wygrał z Timem Mastnakiem. Brązowy medal zdobył Wic Wild.