Alpejskie MP w Szczyrku: Katarzyna Wąsek i Maciej Bydliński mistrzami Polski w gigancie

15:04, 27.02.2018 Mateusz Król Aktualizacja: 15:37, 27.02.2018

Katarzyna Wąsek i Maciej Bydliński wywalczyli złote medale Mistrzostw Polski w narciarskim slalomie gigancie. Zawody miały charakter międzynarodowy i w konkursie mężczyzn triumfował Jure Cas ze Słowenii.

W Szczyrku rozegrano dzisiaj pierwsze konkurencje Mistrzostw Polski w narciarstwie alpejskim. Kobiety i mężczyźni rywalizowali dzisiaj w slalomie gigancie. Wśród pań po pierwszym przejeździe prowadziła Magdalena Łuczak, której zmierzono czas 1:12,93 sek. Dwadzieścia setnych sekundy traciła do niej druga Daria Krajewska a trzecia Katarzyna Wąsek jeszcze o cztery setne więcej. Ostatecznie jednak to ta ostatnia wyzwoliła z siebie wszystkie siły w drugim przejeździe, postawiła wysoko poprzeczkę rywalkom (1:14,22 sek) i sięgnęła po złoto krajowego czempionatu. Daria Krajewska została zdyskwalifikowana w drugim przejeździe. Prowadząca po pierwszej rundzie Łuczak nie dała rady powtórzyć dobrego przejazdu i ostatecznie sięgnęła po srebro ze stratą 0,42 sek. Z dyskwalifikacji Krajewskiej skorzystała natomiast Zuzanna Czapska. Dwudziestoletnia zawodniczka uzyskała łączny czas dwóch przejazdów  2:29,03 sek. i z wyraźną stratą sekundy i sześćdziesięciu czterech setnych sięgnęła po brązowy medal. Tuż za podium znalazła się Zofia Zdort a czołową piątkę tych międzynarodowych zawodów zamknęła Czeszka Klara Kasparova.

Wyniki GS kobiet

Jak wspominaliśmy wyżej, MP rozgrywane w Szczyrku, miały charakter międzynarodowy. O ile w rywalizacji kobiet to nasze reprezentantki sięgały po triumfy, o tyle w przypadku mężczyzn wygrał Słoweniec Jure Cas, który zajmował drugie miejsce po pierwszym przejeździe giganta, tuż za Słowakiem Martinem Hyskiem. Obu panów dzieliło 0,21 sek. Trzecie miejsce zajmował... Maciej Bydliński, który zakończył przed sezonem karierę. Polak tracił 0,87 sek. W drugiej rundzie Hyska nie ukończył przejazdu, co skrupularnie wykorzystał Cas i triumfował. Po tytuł mistrza Polski sięgnął natomiast Maciej Bydliński z czasem  2:22,68 sek (nasz zawodnik stracił do Słoweńca 1,10 sek.). Trzecie miejsce w zawodach zajął Czech Ondrej Surkos. W rywalizacji o medale MP ze srebra cieszył się Paweł Pyjas, który do Bydlińskiego stracił 0,39 sek. a po brąz sięgnął Michał Michalik (+0,83 sek.).

Wyniki GS mężczyzn

Warto podkreślić, że w Szczyrku zabrakło m.in. Maryny Gąsienicy-Daniel oraz Piotra Habdasa, którzy sięgali po złote medale w slalomie gigancie, podczas poprzednich Mistrzostw Polski przed rokiem.