Alpejski PŚ. Zawody Lauberhornrennen w Wengen odwołane! Koronawirus znów górą

fot. Rosmarie Knutti © / rk-photography.ch

Słynne zawody Lauberhornrennen, odbywające się co roku w Wengen zostały odwołane. Wchodząca od lat w skład Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim impreza nie będzie mieć w tym roku miejsca z powodu koronawirusa. 

fot. Rosmarie Knutti © / rk-photography.ch

Jeszcze wczoraj organizatorzy zawodów w Wengen otrzymali zielone światło od lokalnych władz sanitarnych kantonu berneńskiego i wydawało się, że zawody Pucharu Świata mężczyzn, które miały odbyć się w najbliższe piątek, sobotę i niedzielę zostaną przeprowadzone zgodnie z planem. – Specjaliści z kantonu berneńskiego wykonali znakomitą robotę i udało się ustalić źródło zakażeń. Sytuacja w Wengen jest pod kontrolą dzięki testom na szeroką skalę, które będą wciąż kontynuowane, co daje nam pewność – mówił wczoraj Urs Lehman, prezydent Szwajcarskiej Federacji Narciarskiej. Później pojawiły się jednak informacje, które podważyły pewność szefa szwajcarskiego narciarstwa. Przyjazdy zawodników do Wengen zostały zastopowane przez FIS i choć przed południej Szwajcarska Federacja Narciarska informowała, że zawody nie są odwołane, a sytuacja epidemiczna miała zostać poddana dalszej ocenie. Powodem odwołania zmagań jest pogarszająca się sytuacja związana z rozprzestrzenianiem koronawirusa. Jak informuje Włoska Agencja Dziennikarska (Agenzia Giornalistica Italia) w okresie świąt Bożego Narodzenia w Wengen przebywało wielu brytyjskich turystów, a w kolejnych dniach wśród 1100 mieszkańców wykryto 51 nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Podczas trzech dni rywalizacji w Wengen miały odbyć się dwa zjazdy – w piątek i sobotę – oraz jeden slalom. Pojawiają sie już nieoficjalne jeszcze informacje, że jeden ze zjazdów zostanie przeniesiony do Kvitfjell, gdzie zawody odbędą się na początku marca, natomiast drugi zjazd i slalom zostaną całkowicie anulowane.

Źródło: swissinfo.ch, agi.it