Alpejski PŚ: Wstępne ustalenia na nadchodzący sezon

 

2 października obradowała Komisja ds. Narciarstwa Alpejskiego FIS, która wśród wielu poruszanych tematów przede wszystkim skupiła się na nowej propozycji kalendarzy. Drugim ważnym aspektem było zapewnienie środków bezpieczeństwa w nadchodzącym wielkimi krokami sezonie. 

Powodem tego oczywiście jest nieustająca pandemia koronawirusa. Nowe kalendarze mają zapewnić sportowcom bezpieczeństwo i oparte są na wymaganiach dotyczących zmniejszenia liczby i kosztów drużyn, organizatorów i interesantów. Gdzie było to możliwe rozdzielono zawody męskie i żeńskie. Podobny podział miał miejsce na linii konkurencje techniczne – szybkościowe.

W nowym kalendarzu męskim znajdzie się miejsce dla dwóch weekendów w Val d’Isere. Pierwszy weekend to będą dwa slalomy giganty, następny – blok szybkościowy. Pod koniec grudnia w Alta Badia odbędzie się gigant w niedzielę i slalom w poniedziałek. W styczniu w Adelboden będzie długi weekend z konkurencjami szybkościowymi. W lutym w Garmisch-Partenkirchen odbędą się tylko zawody w konkurencjach szybkościowych.

kalendarz panów

U kobiet odbędą się dwa slalomy w Levi i dwa giganty w Courchevel. Potwierdzono też chiński weekend szybkościowy w Yanqing, który będzie też próbą przedolimpijską. Pod koniec sezonu wróci jako miasto-gospodarz słowacka Jasna.

kalendarz pań

W kalendarzu przewidziane jest 39 wyścigów dla mężczyzn i 35 dla kobiet w 18 miejscach. Centralnym punktem sezonu będą Mistrzostwa Świata w Cortina d’Ampezzo. Finał sezonu odbędzie w Lenzerheide.

Ze spraw dotyczących bezpieczeństwa jeśli na pięć tygodni przed planowanym terminem zawodu dozwolony będzie wjazd 7 z 10 najlepszych krajów z Pucharu Narodu zawody będą mogły się odbyć i liczyć do PŚ. W wyjątkowych przypadkach decyzję podejmie grupa robocza. Przedstawiono też zestaw przepisów, które mają chronić sportowców, którzy ze względu na ograniczenia nie mogą w całości lub częściowo uczestniczyć w zawodach. Więcej tutaj. Propozycje będą zatwierdzone przez FIS 9 października.

źródło: fis-ski.com