Alpejski PŚ w Sölden: Sezon czas zacząć (listy startowe)

fot. resources.stuff.co.nz

fot. resources.stuff.co.nz

Ten sezon będzie inny niż wszystkie. Tak jak ten rok jest inny niż wszystkie – przez pandemię choroby COVID-19. Zacznie się jednak tak samo, jak to już od dawna zostało przyjęte. Gigantami w Sölden. W austriackim kurorcie jutro będą rywalizowały panie, zaś w niedzielę – panowie.

Nie wiadomo jeszcze ile zawodów się odbędzie. Czy publiczność będzie wpuszczona na którekolwiek z nich. Sytuacja nie napawa generalnie optymizmem. Dobrze więc, że na inauguracje przybyła właściwie cała czołówka (bez Mikaeli Shiffrin leczącej kontuzje). I tak nieco wcześniej niż zwykle, bo w przedostatni pełny weekend października narciarze i narciarski stają na starcie

U pań lista startowa jest już potwierdzona. Wystąpi 69. zawodniczek z 19. krajów, więc o obsadę nie ma się co martwić. Wśród nich będzie nasza Maryna Gąsienica-Daniel wracająca po kontuzji. Polka wystąpi z numerem 38. Pod nieobeność Shiffrin i po zakończeniu kariery przez Viktorię Rebensburg główną faworytką wydaje się być rewelacyjna Nowozelandka Alice Robinson. Nastolatka z dalekiej Oceanii triumfowała tu przed rokiem. Na pewno tanio skóry nie sprzedają mistrzyni świata Petra Vlhova ze Słowacji, zwyciężczyni PŚ za zeszły sezon Federica Brignone (Włochy), doświadczona Francuzka Tessa Worley. Warto zauważyć, iż listę startową zamykać będą doświadczone zawodniczki, specjalizujące się jednak z w innych konkurencjach. Start pierwszego przejazdu zaplanowano na godzinę 10:00. Drugi ma rozpocząć się o 13:00.

Lista startowa giganta kobiet

Wśród panów największe szanse wydają się mieć Norweg Henrik Kristoffersen i Francuz Alexis Pinturault. Rewelacyjny Chorwat Filip Zubcic też ma coś do udowodnienia, podobnie jak Słoweniec Zan Kranjec, który w ostatnich zawodach sezonu po fatalnym drugim przejeździe  z pozycji lidera klasyfikacji gigantowej spadł poza pierwszą trójkę.  Zwycięzca klasyfikacji generalnej PŚ Aleksander Aamodt Kilde z Norwegii też chce w gigancie wygrywać – zapowiedział to przed sezonem. Wśród panów miał wystąpić Michał Jasiczek, który jednak w Sölden nie pojedzie gdyż w ostatniej chwili wypadł poza najlepszą 150 zawodników giganta w rankingu FIS.  Pierwszy przejazd slalomu giganta mężczyzn rozpocznie się w niedzielę o godzinie 10:00, a drugi o 13:15.

Lista startowa giganta mężczyzn

Źródło: własne