Alpejski PŚ w Jeongseon: Sofia Goggia najlepsza również w super G

05:39, 05.03.2017 Marek Cielec Aktualizacja: 10:00, 05.03.2017

Włoszka Sofia Goggia odniosła drugie zwycięstwo w Pucharze Świata w narciarstwie alpejskim kobiet w koreańskim Jeongseon. Po wczorajszej wygranej w zjeździe, dziś triumfowała w drugiej konkurencji - supergigancie. Prowadzenie w klasyfikacji supergiganta objęła Ilka Štuhec.

Próba przedolimpijska w wykonaniu Sofii Goggii była znakomita. Na trasie, na której za rok odbędą się zawody w konkurencjach szybkościowych o medale Zimowych Igrzysk Olimpijskich zajęła dwukrotnie pierwsze miejsce. Dziś po raz 11. w tym sezonie i jednocześnie w całej karierze stanęła na podium w Pucharze Świata i po raz drugi na najwyższym stopniu, bo przed tegorocznymi zmaganiami w Korei nie udało jej się wygrać. W sezonie 2016/2017 to dopiero trzeci ukończony supergigant Sofii Goggii. Gdy dojeżdżała do mety to z wynikiem plasującym ją w czołowej trójce. Była już trzecia w Lake Louise, druga w Cortinie d`Ampezzo, a w Jeongseon przyszedł czas na zwycięstwo. Skład podium był identyczny jak we wczorajszych zawodach. Drugie miejsce zajęła Amerykanka Lindsey Vonn, której strata do Włoszki wyniosła zaledwie 0,04 sek. Powtórnie na trzecim miejscu znalazła się Słowenka Ilka Štuhec (+0,50 sek.). Ta zawodniczka przesunęła się na pozycję liderki w klasyfikacji super G wyprzedzając Tinę Weirather i przed ostatnimi zawodami ma 15 punktów przewagi nad reprezentantką Liechtensteinu. Czwarta była dziś Federica Brignone (+0,80 sek.), piąta Jasmine Flury (+0,97 sek.), dla której był to najlepszy występ w karierze, szósta Laurenne Ross (+1,25 sek.), siódma Viktoria Rebensburg (+1,26 sek.), a ósma Nicole Schmidhofer (+1,28 sek.). Tina Weirather, która przed supergigantem w Jeongseon zajmowała pierwsze miejsce w klasyfikacji konkurencji w PŚ uplasowała się na dziewiątej pozycji, przez co straciła prowadzenie na rzecz Ilki Štuhec. Strata nie jest jednak duża i w Aspen będzie miała szansę ją odrobić. Czołową dziesiątkę zamknęła Elena Curtoni (+1,36 sek.).

Wyniki super G

W walce o małą kryształową kulę za supergigant liczą się już tylko Weirather i Štuhec. Trzy zawodniczki mają natomiast szansę na odebranie trzeciego miejsca kontuzjowanej Larze Gut. Są to Elena Curtoni, Sofia Goggia i Stephanie Venier, której dziś niezbyt się poszczęściło, gdyż zajęła dopiero 23. miejsce.

Kolejne zawody alpejskiego PŚ kobiet odbędą się w amerykańskim Squaw Valley. Tam będą mieć miejsce zmagania w konkurencjach technicznych: slalomie gigancie i slalomie.