Alpejski PŚ: Kristoffersen i Shiffrin nadal na czele klasyfikacji generalnej

fot. rom@nski photo / CC BY

Po zawodach w Garmisch Partenkirchen oraz Rosie Chutor doszło do drobnych zmian w klasyfikacjach generalnych alpejskiego Pucharu Świata. Liderzy utrzymują swoje prowadzenie, jednak ich przewaga nad resztą znacząco się zmniejszyła.

W tabeli mężczyzn nadal króluje Henrik Kristoffersen. Norweg uzbierał 877 punktów. Coraz mniej traci do niego Alexis Pinturault. Francuz odrobił aż 64 pkt po tym jak wygrał gigant w Niemczech, a Kristoffersen był dopiero siódmy. W tym momencie zawodnik uzbierał 822 pkt, co oznacza różnicę tylko 55 pkt między nim a liderem. Po piętach Francuza depcze inny norweski alpejczyk – Aleksander Aamodt Kilde. Narciarz był drugi w zjeździe i szósty w gigancie, co pozwoliło mu na odrobienie dużej części strat. Obecnie ma 820 pkt i brakuje mu tylko dwóch oczek do drugiego Pinturault. Na kolejnych pozycjach znajdują się Matthias Mayer (692 pkt) i Beat Feuz (617 pkt). Na szóste miejsce wskoczył Vincent Kriechmayr (588 pkt), który wyprzedził Dominika Parisa. Włoch w tym sezonie nie pojawi się już na stokach ze względu na kontuzję kolana. W dziesiątce są jeszcze Daniel Yule (495 pkt), Kjetil Jansrud (466 pkt) i Clement Noel (450 pkt).

Klasyfikacja generalna mężczyzn

W klasyfikacji zjazdowców pewnie prowadzi Beat Feuz. Francuz uzbierał 520 pkt. Za nim ciągle znajduje się Dominik Paris, jednak kwestią czasu jest, kiedy zostanie on wyprzedzony przez innych alpejczyków. Trzecie miejsce zajmuje Aleksander Aamodt Kilde, który w Garmisch Partenkirchen był drugi. Norweg ma na koncie 307 pkt i traci 213 pkt do lidera. Punkt za nim jest najlepszy w Niemczech – Thomas Dressen (306 pkt), a trzy oczka brakują do niego Vincentowi Kriechmayrowi (304 pkt). Równe 300 pkt uzbierał Matthias Mayer.

Klasyfikacja zjazdu mężczyzn

U gigancistów czołowa trójka zachowała status quo. Najlepszy ciągle jest Zan Kranjec (315 pkt). Słoweniec wyprzedza nieznacznie Henrika Kristoffersena (289 pkt) i Alexisa Pinturault (272 pkt). Reszta zawodników traci ponad 100 pkt do lidera.

Klasyfikacja giganta mężczyzn

W klasyfikacji generalnej kobiet nie zmieniło się dużo po rozegraniu supergiganta w Rosie Chutor. Przypomnijmy, iż w tej rosyjskiej miejscowości nie odbył się zjazd. Nadal prowadzi Mikaela Shiffrin (1225 pkt). 100 oczek odrobiła do niej najlepsza w Rosji Federica Brignone (955 pkt). Niespodziewanie to Włoszka ma jak na razie największe szanse zagrozić Amerykance. Należy również pamiętać, iż liderka PŚ odpuszcza zawody w Garmisch Partenkirchen ze względu na śmierć ojca. Więcej o tym TUTAJ. Kolejne miejsca niezmiennie zajmują Petra Vlhova (830 pkt), Marta Bassino (620 pkt), Wendy Holdener (472 pkt). Corinne Suter (472 pkt) wyprzedziła Viktorię Rebensburg (456 pkt), a Sofia Goggia (429 pkt) zamieniła się miejscami z Michelle Gisin (410 pkt).

Klasyfikacja generalna kobiet

Do zmian doszło w klasyfikacji supergiganta. Zwyciężczyni Federica Brignone wskoczyła na pozycję lidera z piątej lokaty (216 pkt). Włoszka wyprzedza Corinnę Suter o 16 pkt (200 pkt) i Mikaelę Shiffrin (186 pkt). Z czołowej trójki wypadła Viktoria Rebensburg, która ex aequo zajmuje czwartą pozycję z Sofią Goggią (180 pkt). Na kolejnych miejscach plasują się Lara Gut-Behrami (167 pkt), Stephanie Venier (145 pkt), Nicole Schmidhofer (126 pkt), Marta Bassino (93 pkt) i Nina Ortlieb (91 pkt).

Klasyfikacja supergiganta kobiet

Kolejne zawody zostaną rozegrane już w najbliższy weekend. Panowie zawitają do francuskiego Chamonix, gdzie będą rywalizować w slalomie i gigancie równoległym. Panie pojadą do Garmisch Partenkirchen, by tam powalczyć o punkty w zjeździe i supergigancie.

Źródło: informacja własna