Alpejski PŚ: Frida Hansdotter i Werner Heel kończą kariery

fot. Andrea Miola

fot. Andrea Miola

To koniec pewnej epoki. Mistrzyni olimpijska z Pjongczangu, znakomita szwedzka slalomistka Frida Hansdotter ogłosiła, że występ w andorskim Soldeu będzie jej ostatnim startem w profesjonalnej karierze sportowej. Zakończenie kariery ogłosił też doświadczony Włoch – Werner Heel.

33-letnia Hansdotter w czasie swej długiej kariery potrafiła wygrywać slalomy z Mikaelą Shiffrin – z najbardziej spektakularnym sukcesem w postaci wspomnianego olimpijskiego złota. Zdobywała też medale Mistrzostwa Świata – indywidualnie zdobyła srebro w Vail/Beaver Creek w 2015 i brąz w Schladming w 2013 i Sankt Moritz w 2017, zdobywała też medale ze szwedzką drużyną. W slalomie zdobyła Małą Kryształową Kulę w sezonie 2014/15 – tu jednak trzeba przyznać, iż z powodu kontuzji pół sezonu miała z głowy Shiffrin – oraz wygrała cztery razy zawody PŚ, bardzo często jednak (aż 28 razy) stając na drugim i trzecim stopniu podium. Sukcesy odnosiła w slalomie, acz i giganty potrafiła jeździć z powodzeniem. – Ostatnie 15 lat podróżowałam po świecie, przekraczałam własne granice, pracowałam ciężej, niż myślałam, że to jest możliwe, osiągałam wspaniałe sukcesy, poznawałam wspaniałych ludzi. Kocham narciarstwo i ono zawsze będzie ważną częścią mojego życia. Ale już czas na to, bym powiedziała „żegnaj Pucharze Świata” i rozpoczęła nowy rozdział w moim życiu – napisała Szwedka w mediach społecznościowych.

Startem w Kvitfjell karierę zakończył też reprezentujący Włochy Tyrolczyk Werner Heel. Niemal 37-letni zawodnik nie zdobył w swojej karierze żadnego medalu MŚ ani ZIO, choć w Vancouver 2010 w supergigancie był tuż za podium. Wygrał jednak w PŚ zjazd w Kvitfjell w 2008 roku oraz dwa supergiganty, notując jeszcze sześć podiów w tych konkurencjach. W sezonie 2008/09 był drugi w klasyfikacji supergigantowej, sezon później – trzeci w zjazdowej. W Pucharze Świata startował od 2001 roku.

źródło: SkiRacing.com, Suedtirolnews.it

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.