Alpejski PŚ: Federica Brignone i Aleksander Aamodt Kilde na czele PŚ przed ostatnimi zawodami w sezonie

fot. raceskimagazine.it

Ze względu na rozszerzającą się panikę związaną z koronawirusem, odwołano finał Pucharu Świata w Cortinie d’Ampezzo, przez co sezon alpejczyków będzie krótszy. Oznacza to, iż przed nami ostatnie w tym sezonie zawody. Zadecydują one o tym, kto zdobędzie Kryształową Kulę. Walka jest bardzo zacięta, gdyż i u pań, i u panów szanse na końcowy triumf ma trójka sportowców. Czy Federica Brignone i Aleksander Aamodt Kilde pozostaną na czele klasyfikacji?

Brignone, Shiffrin czy Vlhova?

Skrócony kalendarz mocno przybliżył Włoszkę Federicę Brignone do końcowego triumfu. Ze względu na odwołane zawody w niemieckim Ofterschwang, nie zmieniła się kolejność w klasyfikacji generalnej pań. Prowadzi Brignone, która uzbierała 1378 pkt i wyprzedza Mikaelę Shiffrin o 153 pkt i Petrę Vlhovą o 189 pkt. Jeśli ostatnie zawody w szwedzkim Are się odbędą, do zdobycia będzie jeszcze 300 oczek. Rozegrane tam zostaną slalom równoległy, gigant i slalom. Włoszka nie jest specjalistką od slalomu, więc musi mocno liczyć na dobry występ w gigancie. Niewiadomą jest forma Shiffrin, która wraca po przerwie związanej ze śmiercią ojca. Vlhova specjalizuje się właśnie w slalomie i gigancie, ale czy jest w stanie odrobić całą stratę do liderki PŚ?

Na kolejnych miejscach plasują się Corinne Suter (837 pkt), Marta Bassino (817 pkt), Wendy Holdener (791 pkt), Lara Gut-Behrami (616 pkt), Michelle Gisin (591 pkt), Viktoria Rebensburg (556 pkt), Ester Ledecka (507 pkt).

Klasyfikacja generalna pań

Ze względu na odwołanie zawodów w Cortinie d’Ampezzo, zakończyła się już rywalizacja w zjeździe i supergigancie. W obu klasyfikacjach triumfowała Corinne Suter. W klasyfikacji zjazdowej uzbierała ona 477 pkt i wyprzedziła Ester Ledecką (322 pkt) i Federicę Brignone (320 pkt). W tabeli supergiganta zdobyła 360 pkt i nieznacznie wyprzedziła Brignone (341 pkt) i Nicole Schmidhofer (217 pkt).

Klasyfikacja końcowa zjazdu pań

Klasyfikacja końcowa supergiganta pań

Przed ostatnim gigantem w Szwecji prowadzi Federica Brignone (407 pkt). Włoszka ma przewagę nad drugą Petrą Vlhovą 74 pkt (333 pkt). Szanse na zwycięstwo w tej konkurencji ma jeszcze Mikaela Shiffrin. Amerykanka uzbierała 314 pkt i jedynie jej zwycięstwo i dużo gorsza postawa wyprzedzających ją zawodniczek mogłaby sprawić, by wygrała. O miejsce na podium będą się jeszcze bić Marta Bassino (309 pkt), Alice Robinson (300 pkt) i nawet Wendy Holdener (234 pkt).

Klasyfikacja giganta kobiet

O zwycięstwo w slalomie powalczą już tylko dwie zawodniczki: Petra Vlhova i Mikaela Shiffrin. Słowaczka wyprzedza Amerykankę o 20 pkt. Walka będzie z pewnością pasjonująca. O miejsce na podium powalczą Katharina Liensberger (276 pkt), Wendy Holdener (260 pkt), Anna Swenn Larsson (235 pkt), Nina Haver-Loeseth (228 pkt), Katharina Truppe (209 pkt) i Michelle Gisin (209 pkt).

Klasyfikacja slalomu kobiet

Dużą niewiadomą jest nazwisko alpejki, która wygra klasyfikację przejazdów równoległych. Aktualnie prowadzi Petra Vlhova (113 pkt) przed Clarą Direz (100 pkt) i Federicą Brignone (90 pkt). Różnice w czołówce są niewielkie, więc może dojść do dużych przetasowań i nawet zawodniczki znajdujące się niżej w tabeli mają szanse wygrać Małą Kryształową Kulę.

Klasyfikacja przejazdów równoległych kobiet

Kilde, Pinturault czy Kristoffersen?

Również bardzo ciekawa sytuacja jest u mężczyzn w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W walce liczą się Aleksander Aamodt Kilde, Alexis Pinturault oraz Henrik Kristoffersen. Mimo, iż Aamodt Kilde prowadzi w tabeli z 1202 pkt, to wydaje się, iż może przegrać z Pinturault ze względu na odwołany supergigant w Kvitfjell. Podczas ostatnich zawodów w Kranjskiej Gorze rozegrane zostaną gigant i slalom, a w tym drugim Aamodt Kilde nie startuje. Dużo zależeć więc będzie od tego, ile odrobią do lidera w slalomie Kristoffersen i Pinturault. Trzeba jednak zaznaczyć, iż również w gigancie faworytami będzie ta dwójka, a nie prowadzący PŚ. Strata Alexisa Pinturault do lidera to 54 pkt, a Kristoffersena aż 161 pkt. Czy Pinturault odrobi straty do Kildego i wygra PŚ, a może Kilde utrzyma prowadzenie? Na te pytania dostaniemy odpowiedź już w weekend.

Klasyfikacja generalna mężczyzn

Ze względu na anulowanie zawodów finałowych we Włoszech, poznaliśmy końcowy układ w tabelach zjazdu i supergiganta. Już wcześniej wiadome było, iż Beat Feuz wygrał klasyfikację zjazdową. Podium uzupełnili Thomas Dressen oraz Matthias Mayer. W supergigancie wygrał rodak Feuza – Mauro Caviezel przed Vincentem Kriechmayrem i Aleksandrem Aamodtem Kilde. Szkoda, że nie zostaną rozegrane ostatnie zawody w tej konkurencji, gdyż różnice w czołówce są niewielkie i w walce mogła liczyć się czołowa piątka supergigancistów.

Klasyfikacja końcowa zjazdu panów

Klasyfikacja końcowa supergiganta mężczyzn

O końcowe zwycięstwo i miejsce na podium w gigancie powalczy czterech narciarzy. Aktualnie prowadzi Henrik Kristoffersen (394 pkt) przed Alexisem Pinturault (388 pkt), Filipem Zubciciem (368 pkt) i Zanem Kranjcem (364 pkt).

Klasyfikacja generalna giganta mężczyzn

W slalomie liczy się już tylko trójka: Henrik Kristoffersen, Clement Noel i Daniel Yule. Kristoffersen zdobył 552 pkt i wyprzedza Noela o dwa oczka (550 pkt). Trzeci Yule uzbierał 495 pkt. Reszta zawodników już się nie liczy nawet w walce o podium.

Klasyfikacja generalna slalomu mężczyzn

Ostatnie zawody w sezonie już od najbliższego piątku. Panie powalczą od piątku w dobrze wszystkim znanym szwedzkim Are. Panowie rozpoczną rywalizację w sobotę na trasach w Kranjskiej Gorze.

Źródło: informacja własna